V Brně odpaloval petardy devítiletý chlapec. Policisté připomínají bezpečnostní zásady při používání zábavní pyrotechniky

Autoři | Foto Pixabay.com

Devítiletý chlapec v Brně odpaloval petardy, což znovu upozornilo na rizika spojená se zábavní pyrotechnikou. Policisté varují, že manipulace s pyrotechnikou patří pouze do rukou dospělých. Připomínají také základní bezpečnostní zásady. Je třeba výrobek odpalovat z pevní podložky, důkladně pročíst návod a dodržovat bezpečný odstup.

Každoročně koncem roku vyjíždí policisté ke zvýšenému počtu případů nebezpečného odpalování zábavní pyrotechniky. Před Vánoci dokonce na jednom z brněnských sídlišť odpaloval petardy teprve devítiletý chlapec. Policisté proto připomínají několik zásad, které jsou pro manipulaci se zábavními výbušninami klíčové. Díky nim totiž lidé mohou předejít zraněním jak sebe, tak i dalších lidí, zvířat nebo poškození majetku.

V prvé řadě by s pyrotechnikou za žádných okolností neměly manipulovat děti. Ti, kteří si bez ohňostrojů neumí svátky představit, by měli zvolit vhodné a bezpečné místo pro odpalování. Neměli by pyrotechniku používat v blízkosti hořlavých materiálů nebo vozidel.

„Vždy si důkladně přečtěte celý návod k použití. Výrobky kupujte v originálně zabaleném obalu. Nesmí chybět návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti,“ připomněla policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Pyrotechniku je důležité odpalovat z pevné a rovné podložky, nikdy z ruky ani z lahve, která by se mohla převrátit. Při zapalování zápalnice by se nikdo neměl naklánět nad pyrotechnikou, je bezpečnější ji zapálit ze strany a nataženou rukou. Ostatní by měli být dostatečně daleko, protože při výbuchu vznikají toxické zplodiny, které mohou být nebezpečné. Po zapálení je vždy potřeba rychle ustoupit na bezpečné místo.

„Výrobky uchovávejte v suchu a nenechávejte je před použitím delší dobu venku, může dojít k navlhnutí prachové směsi a detonaci nebo znehodnocení pyrovýrobku. Při selhání pyrovýrobku k němu nepřistupujte a nezkoumejte příčinu. Vyčkejte nejméně 10 minut a poté výrobek rozmočte ve vodě po dobu 24 hodin nebo jej zakopejte do země. Používejte pracovní rukavice,“ popsala Ledabylová

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky PČR, policie, pyrotechnika, petardy, ohňostroj, bezpečnost

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.