Počasí dnes5 °C, zítra9 °C
Neděle 15. prosince 2024  |  Svátek má Radana
Bez reklam

Rizika v přeplněných obchodech i na internetu. Policie nabádá k opatrnosti v předvánočním období

Předvánoční období přináší nejen radostné chvíle, ale také rizika problematických situací, krádeží či online podvodů. Policie v období Vánoc eviduje nárůst bezpečnostních incidentů, a upozorňuje na základní rady a principy, které by měli lidé dodržovat, aby minimalizovali pravděpodobnost nepříjemných a často i nákladných starostí.

Tradičně rizikové oblasti při předvánočním shonu představují místa s velkou koncentrací lidí jako jsou přeplněné prodejny, autobusy či tramvaje či veřejná prostranství. „V období Vánoc, kdy jsou obchody plné lidí, se často stává, že si lidé neuvědomují nebezpečí, které představuje odkládání osobních věcí v nákupních košících. Nikdy nenechávejte své tašky a věci bez dozoru. Mějte je vždy pod kontrolou a buďte obezřetní. Kapsáři jsou stále aktivní nejen v obchodních centrech. Kabelky a batohy důkladně uzavírejte a držte je co nejblíže tělu. Cenné předměty jako mobilní telefony a peněženky ukládejte do vnitřních kapes nebo je mějte pod stálým dohledem,“ upozorňuje policejní preventistka Eva Mráčková.

Na pozoru by se lidé měli mít i na parkovištích. „Při skládání nákupu do auta si dejte pozor na to, co necháváte nezabezpečené ve vozidle. Odložená kabelka nebo mobilní telefon mohou být lákavou příležitostí pro zloděje. Nezapomínejte, že auto není trezor. Pokud máte v autě dárky nebo cenné předměty, schovejte je mimo dohled. Důležité je, aby to nevypadalo, že v autě máte cenné věci, které by mohly přitáhnout pozornost,“ nabádá policistka s tím, že za letošní rok došlo v Olomouckém kraji ke 152 ohlášeným krádežím věcí z vozidel, což je o 14 více než loni.

Výrazným varováním jsou rovněž statistiky spojené s kyberkriminalitou. V období od ledna do října letošního roku se podle Mráčkové na policisty v Olomouckém kraji obrátilo 1015 podvedených lidí. Kybernetická kriminalita představuje již 13,5 procenta trestné činnosti v regionu. Jedním z typických scénářů je takzvaný reverzní inzertní podvod, při kterém se podvodník staví do role falešného zájemce o koupi nabízeného zboží. Přes podvržené internetové stránky se pak z prodávajícího snaží vylákat údaje k platební kartě či internetovému bankovnictví. „Jestliže sami něco prodáváte, mějte na paměti, že jediné, co kupující potřebuje znát, je číslo vašeho účtu,“ zdůrazňuje Eva Mráčková.

Nakupující se mohou setkat i s nepoctivými osobami na internetových bazarech či s problematickými eshopy. „Ne každá nabídka, která se na internetu objeví, je bezpečná. Ověřujte si důvěryhodnost e-shopů a recenze od jiných zákazníků. Pokud nakupujete na neznámých stránkách, dbejte zvýšené opatrnosti. Skvělou pomůcku pro ověření bezpečnosti e-shopů nabízí Česká obchodní inspekce, která pravidelně publikuje seznam rizikových stránek. I přes veškerou obezřetnost se může stát, že se ve světe nákupů něco nepovede. Pokud se setkáte s problémem, nebojte se obrátit právě na Českou obchodní inspekci nebo Policii České republiky,“ doplnila preventistka.

Foto Stanislav Heloňa

Štítky Krimi, krádež, kapsář, podvod, eshop, bazar, internetový podvod, prodej zboží, Vánoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rizika v přeplněných obchodech i na internetu. Policie nabádá k opatrnosti v předvánočním období  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.