V Česku ubývá mladých lidí, kteří plánují mít dítě v následujících třech letech. Největší pokles výzkumníci zaznamenali u těch, kteří jsou na tom finančně hůře. Ukázal to výzkum Současná česká rodina, který dělají vědci z Masarykovy univerzity společně s pražskými kolegy.
V Česku ubývá mladých lidí, kteří plánují mít dítě během následujících tří let. Zároveň se mění jejich přístup k dlouhodobému plánování rodičovství. Největší pokles je patrný u těch, kteří jsou na tom ekonomicky hůře. Tyto závěry pocházejí z výzkumu Současná česká rodina, na kterém pracují vědci z Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy.
Podle dat Českého statistického úřadu klesla úhrnná plodnost mezi roky 2021 a 2023 z 1,83 na 1,45 dítěte na ženu. Výzkum navíc ukazuje, že mladí lidé také stále méně plánují mít děti v budoucnu. Do průzkumu, který probíhal v letech 2020 až 2022, se zapojilo téměř 6 tisíc respondentů. Ti odpovídali například na otázky, zda chtějí mít děti během příštích tří let nebo v pozdější době.
„Díky časovému rozpětí sběru dat je možné porovnat, jak na tyto otázky odpovídali respondenti dotázaní v roce 2020 a ti, kteří byli dotázáni o dva roky později, a sledovat tak vývoj plánování plodnosti v české společnosti,“ vysvětlil v tiskové zprávě vedoucí výzkumu a sociolog Martin Kreidl z Masarykovy univerzity.
V roce 2020 plánovalo mít dítě během následujících tří let 42 procent lidí ve věku 18 až 39 let, zatímco v roce 2022 tento podíl klesl na 30 procent. Výzkum ukazuje, že mnoho lidí si není jistých, zda chtějí v budoucnu mít děti. Tato nejistota naznačuje, že rodičovství nevylučují, ale spíše si nejsou jistí svou budoucností. Nejistota v plánování rodiny často odráží širší nejistoty, kterým mladí lidé v Česku čelí.
„U méně vzdělaných tak může jít jen o dočasný odklad, zatímco u vysokoškoláků jde zřejmě o trvalý záměr nemít děti. I přes pokles ale platí, že mladí lidé s vysokoškolským vzděláním děti plánují ve vyšší míře než lidé s nižším vzděláním,“ doplnil Kreidl.
V roce 2025 začne druhá fáze výzkumu, při níž budou osloveni stejní respondenti jako v první fázi. Toto opakované dotazování umožní zjistit, jak se jejich plány na děti změnily, zda se jim podařilo své plány uskutečnit a jaké faktory ovlivnily případné odkládání rodičovství.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
a kdo se diví? práce nejistá, bydlení předražené, potraviny drahé...