Koncem uplynulého týdne jsem měla možnost vyrazit na jednu z exkurzí po brněnských zákoutích, která pro zájemce pořádá Turistické informační centrum města Brna. Autentické prohlídky, jak se akcím říká, se liší od těch běžných. Jsou autentické díky vybraným průvodcům, kteří jen nerecitují připravený text, ale s danými místy mají osobní vazbu. Já si procházela areál brněnského výstaviště s Lenkou Štěpánkovou.
„Autentické prohlídky jsou udělané tak, aby průvodce neříkal jen strojený text, ale vždy má s konkrétním místem nějakou osobní vazbu,“ popsala prohlídky Helena Matulová z TIC Brno, která má tyto prohlídky na starost.
Název prohlídky, na kterou jsem se rozhodla vyrazit, byl Průmyslové veletrhy a výstavy. Ta je vedena okruhem po brněnském výstavišti. Průvodkyně Lenka Štěpánková mně a ostatním příchozím v průběhu exkurze vyprávěla historii jednotlivých pavilonů a jiných budov, kterou jako zaměstnankyně výstaviště sama zažila.
„Já pracuji na výstavišti už dvacet let a mohu dosvědčit, že nejen já, ale i mnoho mých dalších kolegů jsme k tomu prostoru výstaviště tak nějak srdečně přirostli,“ začala Lenka Štěpánková své povídání.
Pátek, 27. září 2024, 20:42
Naše průvodkyně na zvídavé dotazy návštěvníků pružně reagovala a průběžně svůj výklad doplňovala historkami, které se týkaly jednotlivých pavilonů. Lenka Štěpánková procházku doplňovala i o aktuální situaci, kterou na výstavišti způsobily nedávné silné deště.
Během prohlídky jsme se dozvěděli, že jednotlivé pavilony vznikaly kolem hlavního stromořadí, že jako první se začal stavě pavilon A, že pavilon M slouží jako takový lepší stánek, jehož spodní patro slouží jako showroom a nahoře jsou kanceláře a jednací místnost, kde se uzavíraly obchody. Pavilon Y byl zase původně experimentálně zastřešen průhlednou platovou fólií, jelikož ale první generace plastů nebyla stabilní, fólie rychle křehla a střecha se musela každý rok obnovovat. Průvodkyně nám navíc průběžně na fotkách ukazovala pavilony, které už museli pracovníci zdemolovat.
Výstaviště nejsou zdaleka jen pavilony. Před rotundou stojí socha Masaryka, která byla původně uvnitř, ale při oslavách devadesátého výročí výstaviště ji umístili ven.
Další zastávkou bylo stavení, které původně sloužilo jako rodinný dům s dvěma podlažími. Nahože se bydlelo a dole obchodník představoval zákazníkům své výrobky. Na výstavišti je i divadlo, které se kdysi využíváno jako kongresová hala a v průběhu let sloužilo provizorně třeba i Mahenovu divadlu.
Neděle, 25. února 2024, 07:00
Tramvaje, autobusy i vlaky dvaadvacetiletého Martina Guniše fascinovaly od mala. Když se po maturitě rozhodl odstěhovat z rodného Slovenska do jihomoravské metropole za studiem, uchvátily ho zdejší šaliny. V létě mezi druhým a třetím ročníkem na...
Další kroky skupiny zájemců vedly k výtahu ve vyhlídkové věži, který jezdí jen ve spodních patrech a nahoru se musí po schodech nebo k dřevěné venkovní vzorové učebně. Ta slouží jako sídlo aktivit pro živou laboratoř. Výstaviště je totiž svými parametry ideální pro testování inovací pro města. Má své silnice, dopravní značky, sloupy nebo domy, a proto se tam mohou testovat třeba autonomní vozy. Řeč přišla i na známou vlečku, která areálem výstavištěm vede. Ta sice už nefunguje v běžném logistickém provozu, ale využívá se alespoň při veletrzích.
Autentická prohlídka dostála svému názvu a nabídla mnohem víc, než jen suchý výklad znuděného průvodce. Lenka Štěpánková ukázala, že její život je s výstavištěm spojený a dokáže své nadšení předávat zájemcům.
Pátek, 27. září 2024, 20:42
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.