Jihomoravský kraj finančně podpoří péči o raněná a nemocná zvířata, která žijí volně v přírodě. Na jižní Moravě působí celkem osm záchranných stanic, zaměřujících se na komplexní péči o handicapované živočichy. Na projektu bude kraj spolupracovat s Českým svazem ochránců přírody.
Některé z volně žijících zvířat mohou patřit k ohroženým druhům. Jejich záchrana a následná péče o jejich onemocnění může proto mít přímý vliv na přežití těchto druhů. „Podpora odborné pomoci handicapovaným živočichům je důležitá pro udržení zdravých ekosystémů a ochranu biodiverzity,“ uvedl ve zprávě pro novináře náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec (Piráti).
Péče o zraněná zvířata může být navíc také příležitostí pro výzkum. Sledování jejich zdravotního stavu či chování může přinést cenné informace, které by mohly být dále využity při ochraně živočichů. „V neposlední řadě máme jako lidé také etické závazky vůči přírodě – pomáháme tvorům, kteří trpí a jsou bez naší pomoci odsouzeni k úhynu,“ dodává Dubec.
Pondělí, 17. června 2024, 07:00
Sezona sekání trávy a také stříhání zeleně je teď v plném proudu. Lidé však musí být opatrní, protože se sečením jde ruku v ruce zranění zvířat, která pak často končí v záchranných stanicích.
Kraj se zaváže ke každoroční finanční podpoře záchranných stanic, které se o handicapovaná zvířata starají. Výše podpory na rok však nepřesáhne dva miliony korun. Bude se odvíjet od rozpočtu kraje pro příslušný kalendářní rok. Na projektu bude kraj spolupracovat s Českým svazem ochránců přírody.
Český svaz ochránců přírody je zakladatelem Národní sítě záchranných stanic. Na území Jihomoravského kraje jich působí celkem osm. Jedná se například o Zoo Brno, Stanice pro dravé ptáky Rajhrad či Záchranná stanice volně žijících zvířat Telč. Zaměřují se nejen na komplexní péči o živočichy, kteří nejsou dočasně schopni přežít ve volné přírodě, ale také poskytují informace o příčinách ohrožení zvířat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.