Stavební úřad v Podivíně na Břeclavsku se v případě stovek nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Černých staveb s nejasným vlastnictvím je mnoho a úředníků málo, úřad tak o odstranění staveb nezvládá rozhodovat v zákonných lhůtách.
Ombudsman zároveň samostatně prověřoval postup úřadu v Břeclavi v souvislosti s ochranou životního prostředí v lokalitě. U něj zjistil pochybení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ombudsmana Markéta Bočková. Úřad závěry ombudsmana odmítá.
„Stavební úřad v Podivíně i odbor životního prostředí v Břeclavi se v této kauze potýkají s podobnými překážkami. Pokud takto rozsáhlému problému při omezené kapacitě úřadů čelí maximálně jeden či dva úředníci, bez nadsázky snesou Nové Mlýny srovnání s těmi příslovečnými větrnými. Rozdíl je ale v přístupu obou úřadů,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.
Zatímco úřad v Podivíně se snaží nepovolenou výstavbu aktivně řešit, břeclavský odbor životního prostředí podle ombudsmana ani po opakovaných urgencích situaci na místě nezkontroloval ani nepředložil plán kontrolních prohlídek.
David Mahovský za břeclavskou radnici uvedl, že jde o komplikovanou kauzu trvající několik let. „Městský úřad kontroloval šest pozemků jednoho vlastníka z hlediska užívání zemědělského půdního fondu a vodního hospodářství letos 27. června. Kontrolní zjištění v současnosti vyhodnocujeme. V minulosti místo úředníci kontrolovali v roce 2017,“ sdělil Mahovský.
Ombudsman při svém šetření na místě zjistil, že v okolí nepovolených staveb jsou podél cest odložené odpady. V oblasti není veřejná kanalizace ani povolené domovní čistírny odpadních vod, záznamy o vyvážení jímek odbor životního prostředí v posledních letech nekontroloval. „Nevhodné nakládání s odpadními vodami v tak rozsáhlém území přitom může ohrozit podzemní vody i kvalitu vody v samotných Novomlýnských nádržích,“ doplnil.
Podle Mahovského vlastník pozemku nespolupracuje a odmítá sdělovat jakékoliv informace o nájemcích. „Veřejný ochránce práv podle našich informací uzavřel u nás pouze jeden případ, s jehož závěry se neztotožňujeme. Tuto kauzu oddělení životního prostředí není schopno dořešit,“ dodal.
Do léta rostoucího problému se zapojil krajský úřad i ministerstvo pro místní rozvoj. Krajský úřad se rozhodl, že pověří okolní stavební úřady projednáváním stavebních přestupků v této části katastru Přítluk. Stavební úřad v Podivíně se tak bude moci soustředit na jádro problému, tedy samotné vedení řízení o odstranění staveb. Ministerstvo začalo připravovat program, kdy by externí právníci poskytovali stavebnímu úřadu poradenství v dané věci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.