Brněnští ochránci přírody z Rezekvítku vyzvali lidi, ať si domů natrhají nyní kvetoucí lupinu mnoholistou, které se říká vlčí bob. Květina s pestrobarevnými fialovými květy je totiž problematický, invazní druh ze Severní Ameriky. A jejím trháním lidé prospějí přírodě, zabrání vzniku semen. Ochránci o tom informovali na svém webu.
Jedovatá lupina mnoholistá je bobovitá rostlina výrazně modré nebo fialové barvy. Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. V Česku je klasifikována jako invazní druh, který poškozuje ekosystémy.
„Pokud se vlčí bob uchytí ve volné krajině, začne se nekontrolovatelně šířit," uvedli ochránci. Rostlina vytlačuje původní druhy rostlin a mění charakter půdy. Na jejích kořenech se totiž nachází bakterie, které přeměňují vzdušný dusík na dusík přístupný rostlinám. Lupina dokáže během pár let přeměnit louku v druhově chudý porost plný kopřiv a jiných plevelů. Důsledkem toho mizí spousta druhů, například motýlů, kteří jsou vázaní na původní druhy vegetace.
„Natrhejte sobě, sousedce, sousedovi, mamince, tatínkovi, manželce, manželovi, kamarádce či kamarádovi krásnou kytici a zároveň udělejte dobrý skutek. Tím, že nenecháte dozrát květy, zabráníte vzniku lusků, které jsou plné semen," vyzvali proto ochránci. V Brně lze rostlinu v menším rozsahu nalézt podle nich na více místech, větší výskyt zaznamenali na Medláneckých kopcích.
S šířením invazní lupiny bojují například správci Krkonošského národního parku, kde škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní. Opakovaně žádali veřejnost o spolupráci v boji proti tomuto druhu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.