Počasí dnes2 °C, zítra6 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Příští rok by se měla podepsat smlouva na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech

Polostátní energetická společnost ČEZ očekává podpis závazné smlouvy na stavbu až čtyř nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně příští rok v březnu. Na konferenci o budoucnosti českého jaderného průmyslu ve střední Evropě v Brně to řekl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Dva oslovení uchazeči o výstavbu, francouzská EDF a korejská KHNP mají závazné nabídky v tendru předložit do poloviny dubna letošního roku, do konce května ČEZ vypracuje hodnotící zprávu a v červnu by měla vláda rozhodnout o výběru dodavatele.

„Vyjednávání o finálních podmínkách kontraktu se uskuteční v druhém pololetí letošního roku a očekáváme, že smlouvu podepíšeme v březnu příštího roku. Vzhledem k tomu, že od obou uchazečů máme k podmínkám kontraktu enormní množství připomínek, bude třeba o jeho konečné podobě jednat. Naší hlavní zásadou bude to, aby nedošlo ke zhoršení podmínek kontraktu," uvedl Pleskač.

Premiér Petr Fiala (ODS), který se konference zúčastnil, ve svém příspěvku zdůraznil zásadní roli jaderné energie v budoucnosti české energetiky a připomněl, že se zprovozněním nového bloku v Dukovanech se počítá v roce 2036. „Z nezávazných nabídek vyplynulo, že z ekonomického hlediska se České republice vyplatí uvažovat až o čtyřech blocích, což by při výstavbě uspořilo až 25 procent za jeden reaktor," shrnul Fiala.

Zásadní roli v energetice pro příští roky hrají také malé modulární reaktory, které ale Česko nechce pouze nakupovat, ale také vyvíjet. Stavbu malých a středních modulárních reaktorů plánuje také společnost ČEZ. První reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v širším areálu temelínské jaderné elektrárny. Jako další dvě lokality firma zatím vytipovala prostory elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích.

Vrchní ředitel ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla ve svém příspěvku připomněl, že ještě v roce 2030 má mít uhlí na primárních energetických zdrojích podíl 13 procent, plyn 20 procent a ropa 24 procent. V roce 2050 má mít uhlí podíl jen tři až čtyři procenta, plyn sedm procent a ropa 12 až 13 procent. Podíl jaderné energetiky má vzrůst z 22 procent v roce 2030 na 32 až 42 procent a podíl obnovitelných zdrojů z 21 na 36 až 44 procent. Transformace české energetiky bude do roku 2030 vyžadovat investice 3,46 bilionu korun, z toho asi 1,6 bilionu bude tvořit veřejná podpora z domácích i evropských zdrojů.

Výkonný ředitel Aliance české energetiky Josef Perlík uvedl, že domácí firmy jsou schopny obsáhnout 65 až 70 procent dodávek prací i materiálu při dostavbě nových jaderných bloků. Jejich zapojení do výstavby vrátí část nákladů na reaktory do české ekonomiky, doplnil.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Petr Adámek

Štítky jádro, smlouva, bloky, stavba, Dukovany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Kudera

Celkem se divím, jak v úterý v region. zpravodajství hlásili, že se ten cirkus bude stěhovat po silnici. Vždyť tam vede vlečka...nevyšlo by levněji, než dva roky předem opravovat silnice a mosty?

Čtvrtek, 21. března 2024, 14:03Odpovědět

Příští rok by se měla podepsat smlouva na stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.