Na jihu Moravy ochránci chystají novou chráněnou krajinnou oblast. Na území Soutoku chtějí odborníci obnovit vodní režim, zaměří se také na prevenci komářích kalamit, obnovu luk či odstranění invazní rostliny. CHKO by měla oficiálně vzniknout do roka.
CHKO Soutok s jedinečnými lužními lesy by podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) měla vzniknout do roka. Do konce minulého roku lidé mohli zasílat připomínky, podle Hladíka ale většina z nich není zásadní.
Připomínky se týkají většinou vymezení hranic, návrhu bližších ochranných podmínek a způsobu zajištění ochrany evropsky významných lokalit. „Místním lidem na zachování jedinečné přírody Soutoku velmi záleží, a tak kromě diskusí o její vhodné ochraně byla společně s hospodáři a obcemi identifikována témata, kterým je potřeba se přednostně věnovat,“ popsal Hladík
Jelikož se v oblasti vyskytují zatopené lužní lesy, trápí okolí v letních měsících také přemnožení komáři. Ministerstvo proto připravuje návrh integrovaného systému prevence těchto kalamit v CHKO Soutok. Podobně již zabezpečení funguje například v Litovelském Pomoraví.
Během posledních několika let se zejména mezi řekou Kyjovkou a okrajem lužního lesa začala významně šířit invazivní rostlina. Na vyplenění zákeřné ambrozie zapracují zemědělci, správci komunikací a veřejné zeleně. Ochránci přírody chtějí také informovat veřejnost, aby tuto rostlinu likvidovala před jejím vysemeněním na zahradách. Ambrozie jako silný alergen totiž vyžaduje zvýšenou pozornost.
Ke zlepšení vodního režimu lužní krajiny v oblasti soutoku Moravy a Dyje přispěje vybudování vzdouvacího prvku na Dyji a také stavba klapkového jezu na vodním díle Nové Mlýny. Experti vytipovávají také další vhodná opatření k obnově vodního režimu, zejména v nivě Moravy, ta se stanou součástí plánu péče o CHKO Soutok.
Obnovy se dočkají také Slovácké louky u Lednice. Pětašedesátihektarové prostranství je rozsáhlým komplexem nivních luk v Evropsky významné lokalitě Niva Dyje. Nyní se zpracovává studie k podrobnému vyhodnocení aktuálního stavu a navržení způsobu obnovy a následného obhospodařování luk.
V současnosti pracovníci kosí jen část území, rozsáhlá prostranství leží ladem a na několika místech jsou pásy s vojtěškou. Ochrana přírody hodnotí stávající způsob péče jako nevhodný, protože vede k degradaci luk.