Odborníci zjistili, že více než polovina účetních z Jihomoravského kraje je v práci nespokojená. Pobouřené pracovníky trápí neúměrné přesčasy, nekonečné papírování a vysoké nároky na znalost cizích jazyků. Často je v práci drží pouze přátelský kolektiv.
Odborníci prozkoumali pracovní spokojenost mezi 259 jihomoravskými účetními a došli k závěru, že více než polovina se ve svém aktuálním zaměstnání cítí nespokojená. Na vině je hlavně nedostatečné finanční ohodnocení a nadměrné pracovní vytížení.
Šestatřicet procent účetních z Jihomoravského kraje vidí za svou nespokojeností hlavně nízký plat. Téměř polovinu pracovníků by vyšší mzda motivovala ke změně práce. „Napjatá ekonomická situace v Česku zřejmě ještě víc tlačí účetní talenty poohlížet se po nabídkách, které jim přinesou větší stabilitu do života,“ uvedla konzultantka z personální agentury, jež průzkum provedla, Martina Hricinová.
Více než třicet procent dotazovaných trápí extrémní pracovní vytížení. „Jsem v kontaktu s účetními po celé republice a mohu potvrdit, že se všichni potýkají s pravidelnými přesčasy a kupou administrativy, která nebere konce,“ sdělila Marina Krátká z personální agentury.
Na účetní navíc zaměstnavatelé kladou vysoké nároky už při výběrových řízeních. „Firmy často vyžadují, aby kandidáti měli minimálně komunikativní znalost angličtiny. Ideálně na úrovni B2, tedy středně pokročilý. Přitom náš průzkum ukazuje, že více než polovina účetních z Jihomoravského kraje angličtinu nepoužívá buď vůbec, nebo jen zřídkakdy,“ poznamenala Hricinová.
Třetina dotázaných pak vnímá jako jeden z nejdůležitějších motivačních faktorů při práci vztahy na pracovišti. „Často slýchám, že zaměstnanci ten tlak trpí jen kvůli přátelskému a vstřícnému kolektivu. Jinak by na pracovišti už dávno nebyli,“ dodala Krátká.