Přes šedesát izraelských studentů Masarykovy univerzity (MUNI) sleduje vypjatou situaci na Blízkém východě z jihomoravské metropole. Po teroristických útocích na jihu země zažívají nejistotu, bojí se o své rodiny, očekávají povolávací rozkazy, někteří z nich už dokonce o blízkého člověka ve válce přišli. Vysokoškolákům i pracovníkům, kterých se konflikt dotýká, proto zařízení nabídlo přednostní psychologickou podporu. O pomoc může běžnou cestou požádat také šest studentů z Palestiny.
Na jednašedesát studentů z Izraele zatím v napětí zůstává na brněnské univerzitě a na dálku pozoruje vývoj bojů, které se od víkendu odehrávají v jejich domovině. V mnoha případech má válka rozpoutaná palestinským hnutím Hamás přímé dopady na jejich životy. Izraelským studujícím i akademickým pracovníkům, proto škola podala pomocnou ruku v podobě psychologické podpory.
„Izraelští studenti celou situaci neustále monitorují. Bojí se o své nejbližší, kterým se často nemůžou ani dovolat. Někteří z nich už dokonce o své známé či kamarády přišli,“ okomentoval pro Drbnu mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot a dodal, že v návaznosti na události posledních dní už nabídky mnozí studující využili.
V napadené zemi se naopak nachází zhruba deset českých studentů a spolupracovníků MUNI. Rozprostření jsou na různých místech, jako je Tel Aviv, Haifa nebo Herzlija. „Emergency team našeho Centra zahraniční spolupráce všechny kontaktoval hned v sobotu. Velkou úlevou bylo zjištění, že nikdo z nich nebyl evidován mezi oběťmi a ani mezi raněnými,“ doplnil Sajbot.
Vedení školy se zatím neozval nikdo, kdo by dostal povolávací rozkaz a kvůli odjezdu do své vlasti musel přerušit studium. „Ještě jsme to neřešili, nicméně lze očekávat, že takový moment nastane. V takovém případě jsme připravení vyjít každému maximálně vstříc a o všem jednat na individuální úrovni,“ objasnil a odkázal na podobné řešení jako po ruské invazi na Ukrajinu. Dodal, že to samé by platilo i pro Izraelce, kteří by se odcestovali kvůli rodině.
Na MUNI aktuálně studuje také šest Palestinců. I ti se na školu můžou obrátit, stejně jako ostatní návštěvníci vzdělávacího ústavu. Do poradenského centra se zájemci objednávají kvůli duševním potížím spojeným s náročností studia nebo zdravotním problémům po celý rok. Čekací doba se obvykle pohybuje v rozmezí několika týdnů. „Univerzita nijak neselektuje, komu pomoci. Izraelci se ale jednoho rána vzbudili a zjistili, že jim na jejich domovy dopadly tři tisíce raket. Proto je pro jejich urgentní potřeby nyní celý proces urychlen,“ uzavřel.
Spolupráce brněnského vzdělávacího ústavu s izraelskými institucemi má dlouhé kořeny, které sahají až do období druhé světové války. Podporou ideje izraelského státu se netajil už první československý prezident a duchovní otec univerzity Tomáš Garrigue Masaryk. Přímá podpora pokračovala i po roce 1945, kdy Izrael bojoval o svou nezávislost a byl napaden okolními státy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Jistě víte, že Štefánik byl sestřelen českou legií - a pravděpodobně na přímý příkaz svého soka v lásce k Československu.
pane bože už je to tu zase-napřed ruští a ukrajinští studenti, teď zas izraelci a pelestinci-copak ty děcka za to můžou-který debil je tak rozděluje?
psychologů je v česku dlouhodobě velmi málo. kde by je tedy muni asi vzala?!