Desítky Čechů i Němců různých generací se vydaly na pěší pouť z Pohořelic na Brněnsku do krajského města. Jde o každoroční připomínku nuceného odchodu německy mluvících obyvatel Brna po skončení druhé světové války. Poutníci procházejí stejnou trasu jako Němci v roce 1945, ale v obráceném směru.
Lidé vyrazili na vzpomínkový pochod mezi Pohořelicemi a Brnem, který se letos koná už poosmnácté. „Chceme symbolicky navrátit německojazyčné obyvatelstvo do Brna, protože jsme přesvědčeni o tom, že tam patří,“ řekl při zahájení ředitel festivalu Petr Kalousek.
Pouť začala u památníku na okraji Pohořelic, kde býval nouzový tábor pro odsunuté Němce. V místech nynějšího památníku je pohřbeno 890 lidí. Němci v táboře umírali na nemoci i následkem útrap z cesty. Bylo mezi nimi mnoho žen, dětí a starých lidí.
Svíčku u černého kříže pohořelického památníku zapálil starosta města Miroslav Novák (ODS). „Snažíme se o to, aby se v našem městě občanům pěkně žilo. Bohužel i takovéto smutné události se k Pohořelicím vážou, musíme se s nimi vyrovnat, musíme je přijmout," uvedl.
V projevech opakovaně zaznělo, že pohořelické události, které byly důsledkem druhé světové války, jsou sice minulostí, ale i v současném světě jsou miliony lidí na útěku a potřebují pomoc. Velkou uprchlickou vlnu vyvolala například válka na Ukrajině napadené Ruskem. „Musíme být ochotní a připravení pomáhat i nadále. Bude to potřeba i po skončení války," uvedla německá politička Christa Naassová, která přijela z regionu střední Franky. Kalousek doplnil, že právě Pohořelice pomohly mnoha ukrajinským uprchlíkům.
Cíl pouti je na Mendlově náměstí v Brně, kde bylo v roce 1945 shromaždiště před odsunem Němců. Ne všichni účastníci urazí celou zhruba třicetikilometrovou trasu pěšky. Mohou využít autobusy. Podobně jako v minulých letech přijela u příležitosti Pouti smíření do Brna a Pohořelic řada starších členů sudetoněmeckých spolků, ale také třeba skupina studentů ze Stuttgartu.
Divoký odsun se v Brně uskutečnil 30. a 31. května 1945. Během jedné noci muselo z Brna odejít nejméně 19 500 Němců. Ženy, děti i starci šli pěšky z dnešního Mendlova náměstí do Pohořelic a dále k rakouským hranicím. Při pochodu, který se někdy nazývá brněnský pochod smrti, zahynuly stovky lidí. Vzpomínkový pochod je od roku 2016 součástí festivalu Meeting Brno, o rok dříve se město poprvé omluvilo za poválečný odsun Němců, přičemž tehdy uspořádalo akci nazvanou Rok smíření.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Ono to je složitější. Ti co měli máslo na hlavě, utekli ještě před příchodem Rudé armády. V Brně zůstali Ti, co si říkali, že jim nic nehrozí, protože se celou válku chovali slušně. A dopadlo to pro ně špatně.
O odsunu nerozhodlo Brno, ale Postupim. Co takhle obnovit Německý dům, známé centrum antifašistů?
Ty kráso. Sudeťáci zradili Československo, vraždili a šikanovali Čechy a Moraváky jak na běžícím pásu a hajlovali, div jim pazoury neupadli. Za to se jim dostalo poměrně slušného vykopnutí do své milované říše. A tady se dělají pochody smíření a někdo má neustálou potřebu se náckům omlouvat. Tyhle kolaborantské chcimíry nikdy nepochopím.