Justice nemůže posílat děti do diagnostického ústavu jen proto, že se rodiče nedokáží dohodnout na péči a jejich předávání. Uvedl to Ústavní soud (ÚS) v Brně, který se zabýval případem z jižních Čech. V diagnosťáku měl podle tamního krajského soudu skončit jedenáctiletý chlapec.
Krajský soud chtěl dítě poslat do dětského diagnostického ústavu proto, aby mu zajistil klidné prostředí bez stresu z konfliktu rodičů. Ti totiž dlouhodobě nerespektovali rozhodnutí o péči a přestože měl chlapec zůstávat s matkou, bydlel u otce. Co si nezletilý hoch o situaci myslí, soud vůbec nezjišťoval.
Podle občanského zákoníku mohou soudy ukládat různá preventivní, výchovná a sankční opatření, pokud se dítě ocitne bez řádné péče, když je závažným způsobem ohrožen jeho vývoj, nebo dokonce jeho život. Pokud to věk dítěte umožňuje, měly by soudy zjišťovat také jeho názor. Ve všech případech pak mají brát ohled na nejlepší zájem dítěte.
Otec chlapce proto podal ústavní stížnost a poukazoval na domnělé porušení práva na spravedlivý proces. Kritizoval také údajně nedostatečné odůvodnění rozsudku krajského soudu a neprovedení některých důkazů. ÚS v Brně stížnosti otce vyhověl. Už dříve odložil vykonatelnost rozhodnutí krajského soudu, chlapec tedy do ústavu nemusel. Otcův advokát Petr Nesporý uvedl, že chlapec momentálně dál žije s otcem.
Podle ÚS je umístění do ústavu krajním prostředkem, pro který musí být splněny zákonné podmínky. Navíc jde o velký zásah do osobního a rodinného života. „Umístění do diagnostického ústavu determinuje nezletilého v jeho dalším sociálním životě nevratným způsobem," stojí v dnešním nálezu.
Krajský soud by měl nyní rozhodnout znovu. Ještě před tím zjistí názor dítěte a opatří si nový znalecký posudek. Podle Nesporého by mohl také nařídit rodinnou terapii, případně asistovaná setkání. „Předpokládám, že krajský soud bude postupovat v intencích rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl Nesporý. Dnešní nález soudu přivítal, zejména s ohledem na zájmy dítěte.
Nález ÚS se nedotkne jen jedné konkrétní kauzy a má potenciálně širší dopad. „Umístění dětí do zařízení ochranné výchovy je skutečně krajním řešením, k němuž nelze přistupovat toliko proto, že se rodiče nemohou dohodnout na předávání dítěte a nerespektují rozhodnutí o svěření dítěte do péče jednomu z nich," shrnula mluvčí ÚS Kamila Abbasi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
do pasťáku poslat rodiče a hlavně soudce !!! Idioti-malé dítě poslat mezi gaunery a povětšině cigány, to je teda hnus