Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 19. srpna 2022, 12:48
Bývalý průmyslový areál brněnské Ponávky je minulostí. Plocha někdejších škrobáren doznala výrazných změn, po nichž se zanedbané území proměnilo na moderní čtvrť s bydlením, službami, kancelářskými plochami i relaxační zónou. Finálním završením několikátého projektu je stavba nové budovy za 1,5 miliardy, s níž devoleper CTP slavnostně začal ve čtvrtek.
Industriální lokalita pocházející z 19. století, jíž protéká říčka Ponávka, byla v posledních letech považována za takzvaný brownfield, jak se označují nevyužívané průmyslové plochy. Chátrající areál doznal v posledních letech výrazných změn. Ve vlastnictví jej má od roku 2005 soukromý investor, společnost CTP, která zahájila rozsáhlou proměnu území. Nyní už zbývá poslední fáze, stavba moderní kancelářské budovy A4, jež vyjde na 1,5 miliardy korun.
„Stavba má 25 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Celková plocha včetně parkovacích garáží činí 33 tisíc metrů čtverečních. Budova je navržená podle nejnovějších trendů stavební architektury včetně chytrých systémů. Nabídne tak veškeré možnosti moderních kancelářských budov. Jedná se například o špičkové klimatizace či internetové připojení, systém řízení docházky pro parkovací místa nebo osvětlení reagující na sluneční svit, což významně podpoří úsporu energií,“ sdělil Michal Dospěl, regionální projektový manažer CTP.
Podle Dospěla potrvá výstavba do konce roku 2024, čímž formálně skončí obnova Ponávky. Počítá se, že v nové nemovitosti o třinácti patrech budou hlavně kanceláře. Spodní část nemovitosti zaplní pak drobné obchody, showroomy nebo restaurace. Mezi další plány investora patří ještě skleněná nadstavba historické budovy C5 nebo napojení areálu na cyklostezku, jež propojí Vlněnu, další plocha spadající pod CTP, s Ponávku. Záměr už má stavební povolení a stavba začne příští rok. Jedná se také o napojení cyklotrasy na Černovickou terasu.
„Cyklostezka na Černovickou terasu je třetí etapa projektu plánované cyklostezky. Tam se aktuálně řeší majetkoprávní záležitosti. Nyní nelze odhadnout zahájení. Jedná se o řádově několik let,“ popsal Petr Hladík, první náměstek Brna, které s devoleporem dlouhodobě spolupracuje na revitalizaci Ponávky i ostatních brownfieldů.
CTP dává dohromady s Brnem také výstavbu nového parku při ulici Škrobárenské v okolí toku Staré Ponávky za 30 milionů korun. Brno se na projektu podílí 25 miliony, 5 milionů přispěje devoleper, který navrch propůjčí městu pozemky parku na 30 let zdarma.
„S CTP spolupracujeme na rekultivaci okolí toku Staré Ponávky, kde vzniká nový městský park v anglickém stylu. V rámci projektu bude obnoven i meandr říčky, která tak propojí industriální historii území s jejím moderním využitím. Věřím, že nejde o poslední společný projekt,” řekla Markéta Vaňková, primátorka města Brna.
Podle brněnské primátorky se daří v posledních letech zanedbané průmyslové lokality revitalizovat. I tak je v širším centru města přes sto brownfiledů, jak vyplývá z průzkumu magistrátu. Jedním z důvodů, proč tolik území nemá smysluplné využití, jsou třeba majetkoprávní spory nebo nákladné odstraňování ekologické zátěže. Proměna průmyslového dědictví je proto často běh na dlouhou trať.
„Problém revitalizace brownfieldů je ekologická zátěž. Většina ploch je kontaminována ropou, chromem či jinými látkami. To se vždy na počátku projektu musí vyřešit. Jde o nákladnou činnost. Dalším úskalím je, že továrny vznikaly tehdy ve středu města nebo obydlených zónách, takže chybí dopravní napojení. Musí se proto řešit zkapacitnění dopravních křižovatek či rozšiřování silnic, aby bylo možné do území přivést klienty, návštěvníky a lidi, co tu bydlí,“ dodal Dospěl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.