Radost zavládla na jihu Moravy ve Věstonické nádrži, která se nově stala domovem kormorána malého. Vzácný druh tohoto opeřence ornitologové v tuzemsku doposud spatřovali jen výjimečně. Jedná se tak o jeho hnízdní premiéru.
Ivaňský ostrov na Břeclavsku se pyšní raritou, která v historii české ornitologie nemá obdoby. Na čtyřicet párů kormorána malého přiletělo loňské léto do Česka. Ptáci se tu také výjimečně rozhodli přečkat zimu a zůstat až do další sezony. „Hnízdění je prozatím prokázané pouze v přírodní rezervaci Věstonická nádrž. Není vyloučeno, že ptáků kormorána malého v Česku bude přibývat,“ popsal Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické (ČSO).
Ještě v roce 2020 přitom mělo historicky největší viděné hejno v Česku devět ptáků, o rok později už počet přesáhl stovku. Jižní Morava navíc není jediné místo, kde se loni kormoráni malí objevili.Na Českobudějovicku, Příbramsku, Chomutovsku a střední Moravě odborníci pozorovali hejna až třiceti jedinců, jejich počet se celorepublikově pohyboval okolo dvou stovek.
Do konce 20. století se tento vodní opeřenec na území Česka vyskytnul pouze třikrát. „Od roku 2005 jsme u nás tyto kormorány pozorovali už každoročně. Ačkoliv jejich počet v jednotlivých letech kolísal, jednalo se o druh, který se v tuzemsku objevoval jen vzácně,“ sdělil Čamlík.
K prudkému poklesu jejich množství došlo v padesátých letech minulého století v celé Evropě. Na vině bylo zmenšování biotopů vhodných k jejich přežití, přímé pronásledování i úhyny v rybářských sítích. Ochranáři v jižní Evropě se to nyní snaží změnit.
Na okřídleného tvora lze kromě Věstonické nádrže nejblíž narazit v rakouské části Neziderského jezera. Počet hnízdních párů v této oblasti ale setrvale klesá. Podle nejnovějších údajů Evropského atlasu hnízdního rozšíření ptáků z let 2013 až 2017 se rozšiřují především na severozápad do Itálie a Maďarska.
Ivaňský ostrov momentálně představuje nejsevernější místo jejich výskytu v Evropě. Jihomoravskou přírodní rezervaci tak lze vidět jako malý ornitologický zázrak. Není to navíc poprvé, co se na ostrov nějaký druh opeřenců po delší vrátil. „V roce 2019 zde po 74 letech v Česku zahnízdila volavka bílá a v roce 2021 po 33 letech na jižní Moravě zase kolpík bílý. Jedná se také o významné nocoviště kormorána velkého a volavky bílé,“ doplnila mluvčí ČSO Věra Sychrová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.