čtvrtek 26. května 2022 Filip

Brno chce nabídnout Ukrajincům práci v městských firmách

Brno chce nabídnout lidem utíkajícím z Ukrajiny práci ve svých městských firmách. O spolupráci a seznam volných míst požádalo městské i další společnosti. Dopravní podnik či Lesy města Brna mají desítky volných míst. Uprchlíci se mohou stát řidiči nebo dělníky.

Úřad práce na jižní Moravě podle mluvčí Kateřiny Beránkové odbavil k pondělí odhadem čtyři sta Ukrajinců, čísla se ale mění. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že Ukrajinci chtějí pracovat a proto město dopisem oslovilo své firmy. „Mezi adresáty jsou městem vlastněné obchodní společnosti, městské příspěvkové organizace, ale i univerzity, nemocnice a dalších asi sto významných brněnských firem," řekla Vaňková s tím, že v týdnu se o záležitosti bude jednat.

Primátorka sdělila, že už nyní z předešlé komunikace ví, že má volná místa například dopravní podnik nebo městské lesy. „Dopravní podnik má padesát volných míst, šlo by o řidiče a dělníky. Lesy města Brna jsou schopny zaměstnat osmdesát lidí," řekla Vaňková.

Podle Beránkové se migranti z Ukrajiny obracejí na úřad práce po celé zemi. „Odhadem se jedná o tisícovky osob. Dá se ale reálně předpokládat, že tyto počty vzrostou. Vzhledem k tomu, že do ČR přicházejí především matky s dětmi, řeší se na prvním místě starost o děti a ubytování. Následně začnou řešit zaměstnání," informovala. Na jižní Moravě jde zatím asi o čtyři sta Ukrajinců.

Pokud mají Ukrajinci zájem o práci, je potřeba, aby jim úřad práce na základě víza za účelem strpění pobytu vydal povolení k zaměstnání. Před podáním žádosti o povolení k zaměstnání je potřeba mít nebo si najít pracovní místo a uzavřít pracovní smlouvu. Úřad práce zajistil na každém kontaktním pracovišti přepážku, kde pracovníci radí Ukrajincům.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šťastný

Štítky ČR, Ukrajina, boje, správa, práce, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.