Vzpomínky pamětníků, diskuze i Modlitba pro Martu. Na několik míst moravské metropole přišli dnes Brňané oslavovat svobodu a demokracii a zavzpomínat na přelomové listopady 1939 a 1989.
Brnem se dnes v symbolických 17:11 rozezněla Modlitba pro Martu následovaná tóny státní hymny. Do centra města se vydaly stovky lidí, aby zavzpomínaly na přelomové události minulého století. Hlavní program studentského festivalu Brněnský sedmnáctý, který připomíná československý boj za svobodu a demokracii, se odehrál v samém srdci moravské metropole nejen na náměstí Svobody.
Návštěvníci si nejprve vyslechli projevy řečníků, již vystoupili na pódiu. K posluchačům promluvili rektoři brněnských univerzit i zástupci studentských spolků. Jejich slova směřovala k uctívání demokracie, jejímu opatrování i současné epidemické situaci, jejíž řešení v některých lidech vyvolává nežádoucí nenávist.
Program Brněnského sedmnáctého letos nabídl tradiční lampionový průvod, diskuzi s představitely českých médií i besedu s pamětníky listopadových událostí. Zavzpomínat na revoluční dobu mohli lidé nejen na náměstí Svobody, ale také v Alfa pasáži, Hotelu Barceló, na Moravském náměstí či v Knihovně Jiřího Mahena, v níž se nacházely rukodělné dílničky pro nejmenší.
Brněnský sedmnáctý dnes zájemcům připomněl události 17. listopadu 1939. Osudného dne došlo na základě vyhlášky tehdejšího říšského protektora Konstantina von Neuratha k uzavření českých škol. Jednotky SS navíc vnikly do areálů vysokoškolských kolejí v několika městech a zatkli přes tisícovku studentů. V následujících dnech jich bylo 1200 transportováno do německého koncentračího tábora. Drastickému jednání ze strany nacistického Německa předcházely demonstrace proti okupaci.
Výraznější konotací k 17. listopadu jsou ale pro české obyvatele události roku 1989, kterými odstartovalo období politického přerodu, jenž se zapsal do dějin jako Sametová revoluce. „Dnes si připomínáme dvaatřicáté výročí událostí, které odstartovaly návrat naší společnosti ke svobodě a demokracii. Přesto je to jen pár týdnů, co jsme svými hlasy zbavili komunisty možnosti zasahovat do vlády “věcí našich“. Čas ukázal, kde je pravda a kudy dál. Nesejděme," uvedla k připomínce 17. listopadu 1989 brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Před dvaatřiceti lety vyšlo do pražských ulic zhruba patnáct tisíc demonstrantů, aby dalo najevo svůj nesouhlas s tehdejším socialistickým režimem. Neozbrojené studenty, kteří se vydali na Národní třídu, zastavili členové Veřejné bezpečnosti se štíty a obušky. Právě 17. listopad se stal Dnem boje za svobodu a demokracii.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.