čtvrtek 1. října 2020 Igor

Nemocnice u svaté Anny má kritický nedostatek krve. Hledá proto dárce

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má kritický nedostatek krve a hledá dárce. Krev od dárců pokrývá asi 20 procent spotřeby, zbytek nemocnice nakupuje. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Nemocnice dříve krev pouze nakupovala, loni na podzim zahájila vlastní odběry. Zatím jí to podle Vajdáka ušetřilo tři miliony, nákup krve ale stále vychází asi na 13 milionů za rok.

Nemocnici chybí krev všech skupin. „Situace je ještě horší než během covidové pandemie. Nedostatek dárců byl tehdy totiž kompenzován sníženou spotřebou krve kvůli pozastavení plánovaných operací a zákroků," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Podle primářky krevní banky Jarmily Celerové se operativa vrátila do původního stavu, ale počet dárců nikoliv. „Mají na to vliv i prázdniny, kdy část z nich odjela na dovolenou, a ti, co se z dovolené vracejí a byli v zahraničí, mohou krev darovat až měsíc po návratu. Roli hraje také velký výskyt klíšťat, kdy platí měsíční odklad v případě přisátého klíštěte," uvedla Celerová.

Prosíme Brňany, aby přišli darovat, říká ředitel

Nemocnice proto hledá nové dárce. „Děkuji všem, kdo chodili krev darovat i v době pandemie. A rád bych požádal obyvatele Brna a okolí, aby přišli darovat krev. Je to jediná tekutina, kterou neumíme uměle vyrobit. Každý jednotlivec je důležitý. Nikdy navíc sami nevíme, kdy krev budeme potřebovat," řekl Vajdák, který je sám dárce krve.

Odběrové centrum nemocnice funguje od loňského 14. října. Otevřelo 70 let od vzniku prvního transfuzního oddělení v Brně, které původně zahájilo činnost právě ve svaté Anně. Od října do půlky července centrum zaregistrovalo přes 1500 dárců krve. Odběry jsou v pondělí a středu od 6:15 do 9:45. Dárci se mohou objednat telefonicky na čísle 543 182 190.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Autoři | Foto FNUSA

Štítky FNUSA, krev, dárcovství, nedostatek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.