čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Tatínci mohou znovu k porodu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo nařízení z poloviny března

Od dnešního dne mohou být u porodu znovu přítomni tatínci nebo jiná další osoba. Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví potvrdil na svém twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Přítomnost třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března.

„Shodli jsme se s epidemiology, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37°C a porod proběhne v samostatném pokoji. Jsem za všechny rodiče moc rád, vím, že to nebylo snadné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přítomnost tatínků a jiných osob u porodu zakázalo ministerstvo zdravotnictví 18. března. Koncem března pak úřad umožnil přítomnost třetí osoby například u porodů tělesně či duševně postižených rodiček. Plošný zákaz přítomnosti u porodu pro další osoby, tedy i otce dětí, napadla u soudu organizace Liga lidských práv. Městský soud v Praze ale návrh na zrušení zákazu odmítl.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl serveru Deník N, že o přítomnosti dalšího člověka u porodu budou rozhodovat samy porodnice. „Je tam napsáno, že to bude ve finální gesci dotyčného zdravotního zařízení s tím, že mají možnost to povolit a ministerstvo s tím souhlasí," uvedl.

Rozhodnutí ministerstva potěšilo například budoucí maminku Ditu, kterou čeká porod na přelomu měsíce. „Jsem fakt nadšená. Vím, že je tam spíš jako morální podpora, ale právě proto je to tak důležité, aby byl manžel u toho, až se malej narodí. Takový okamžik se nedá natočit jen na video a sdílet. O tu atmosféru by neměl budoucí rodič přijít. Doufám, že i budějcká nemocnice přistoupí k tomu, aby u toho mohli být tatínkové. Já pevně věřím že ano," napsala nastávající maminka.

Brněnské nemocnice s tatínky nemají problém

Fakultní nemocnice Brno je s počtem přes 6000 porodů ročně největší porodnicí v zemi. „Kapacitu máme dostatečnou, tím pádem jsme schopni umožnit účast u porodu všem otcům, kteří o to mají zájem," uvedl vedoucí porodního sálu brněnské gynekologicko-porodnické kliniky Petr Janků. Pokud jsou rodička i novorozenec zdraví a porod není komplikovaný, umožňuje nemocnice i kontakt matky a dítěte s otcem.

Přítomnost třecích osob u porodů dovolí i všechny nemocnice s porodnicí zřizované krajem. „Je to Znojmo, Břeclav, Kyjov, Vyškov a Ivančice. Učiní tak ihned nebo od pátku," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Podle něj je potřeba respektovat podmínky stanovené ministerstvem zdravotnictví. „Při souběhu více porodů to může činit kapacitní obtíže," upozornil Vojta. Podle něj by nemocnice mohly mít kolem desítky místností splňujících podmínky.

Některé nemocnice mají kapacitní potíže

Například jen jeden porodní box se zázemím má znojemská nemocnice, uvedla její mluvčí Petra Veselá. Zatím jednu místnost má také městská Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. „Je to čerstvé, budeme reagovat podle situace," odpověděl ředitel nemocnice Pavel Piler na dotaz o případném zřízení dalších boxů. Omezenou kapacitu má i vyškovská nemocnice. „Můžou u nás rodit maximálně tři rodičky s doprovodem současně," řekl ČTK ředitel vyškovské nemocnice Zdeněk Horák. Břeclavská nemocnice má podle ředitele Petra Baťky čtyři boxy.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři

Štítky porod, tatínek, ministerstvo zdravotnictví, nemocnice, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.