pondělí 13. července 2020 Markéta

Stát zakáže kvůli koronaviru návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic, na hranicích měří lidem teplotu

Ministerstvo zdravotnictví od úterka zakáže návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnicích či v domovech seniorů. Po ranním zasedání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mimořádné opatření má sloužit jako prevence proti šíření nového typu koronaviru a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři či lidé s dalšími onemocněními.

Zákaz se nebude týkat mimo jiné návštěv na dětských odděleních, u lidí s omezenou svéprávností, lidí s nemocí v posledním stadiu či v hospicích. Vojtěch vysvětlil, že u oddělení, pro která budou platit výjimky, je riziko nákazy menší. Zákaz by na nich mohl současně mít nepříznivé důsledky pro hospitalizované. „Cílíme skutečně na zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a může dojít k ohrožení nejohroženějších skupin," uvedl Vojtěch.

Ministr uvedl, že opatření podepíše dnes a pro nemocnice a zařízení pobytových sociálních služeb bude platit od úterý. „Aby to mělo jasně stanovený termín. Dnes bude vydáno a od zítřka (úterý) účinné, zatím na dobu neurčitou. Situaci budeme průběžně vyhodnocovat," řekl. Premiér Andrej Babiš (ANO) dodal, že úřad musí ještě dořešit otázku domácí péče.

Nakažených novým typem koronaviru v Česku během víkendu přibylo o víc než polovinu, z neděle na dnešek počet nenarostl. Babiš na tiskové konferenci po zasedání bezpečnostní rady zopakoval, že Česko má nadále 32 pozitivních případů.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily v neděli 1. března. Během soboty přibylo sedm nových pacientů, v neděli šest. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Zbylých pět případů má vazbu na americký Boston. Průběh nemoci je podle dostupných údajů u všech nakažených mírný, někteří jsou zcela bez obtíží.

Policisté, hasiči a celníci měří na hraničních přechodech lidem teplotu

Policie v Jihomoravském i v dalších krajích spolu s hasiči a celníky dnes ráno podle plánu zavedla na některých hraničních přechodech preventivní kontroly. Patří k opatřením proti proti šíření nového koronaviru. Jde o namátkové kontroly, hasiči měří některým cestujícím přijíždějícím do České republiky teplotu.

Na jižní Moravě se kontroly týkají přechodů Mikulov, Břeclav a Hatě. „Dva příslušníky máme na přechodu v Mikulově, na zbylých dvou přechodech jsou příslušníci ze sborů z jiných krajů," uvedl za jihomoravské hasiče mluvčí Jaroslav Mikoška.

Dvojice hasičů má službu od 7:00 do 19:00, poté se střídají, aby byla služba na přechodu pokrytá non-stop. „Příslušníci mají k dispozici ochranné obleky. Není smyslem v nich celý den pracovat, to je pro případ, kdyby třeba museli vstoupit do autobusu, kde by mohla hrozit infekce. Pro měření mají bezkontaktní teploměry, není třeba ani vystupovat z auta," uvedl mluvčí.

Kontroly jsou namátkové

Doplnil, že kontroly jsou namátkové, není plán změřit tolik a tolik lidí. Pokud hasiči u někoho zjistí zvýšenou teplotu, oznámí to veliteli stanoviště. Velitel bude kontaktovat krajskou hygienickou stanici, která nařídí další postup.

Namátkové kontroly jsou v ČR na hraničních přechodech Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Dolní Dvořiště, Strážný, Mikulov, Hatě, Břeclav, Cínovec a Pomezí.

V karanténě je v Česku zhruba 1100 lidí. Po dnešku, kdy se mají do dvoutýdenní karantény hlásit všichni, kteří se od soboty vrátili z Itálie, se očekává, že počty lidí s nařízenou karanténou porostou o stovky až tisíce.

Česká pošta roznese téměř pět milionů letáků o koronaviru

Česká pošta tento týden roznese do všech schránek 4,96 milionu letáků s informacemi o novém typu koronaviru. Lidé by je měli dostávat od úterý. Uvedl to Ivo Vysoudil z tiskového oddělení ČP.

Autorem letáků je ministerstvo zdravotnictví. „Celý proces začal dnes navážením letáků na Českou poštu. Samotný roznos letáků bude probíhat od úterý," uvedl Vysoudil.

Leták obsahuje preventivní informace o koronaviru. Shrnuje příznaky nákazy, radí s prevencí a také vyvrací některé mýty, které epidemii provází. Obsahuje kontaktní informace a nejčastější dotazy, na které odpovídá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a jeho náměstek Roman Prymula.

Plošná distribuce letáků je součástí informační kampaně, kterou stát v souvislosti s koronavirem zahájil. O viru informují Čechy v zasažených oblastech mobilní operátoři, informační SMS zároveň dostávají všichni navrátilci ze zahraničí. Informace jsou i na dálničních informačních tabulích, na nádražích, v mezinárodních spojích nebo v obchodních centrech. Ode dneška rozdávají policisté na deseti hraničních přechodech infromační letáky řidičům.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři

Štítky koronavirus, opatření, zákaz, návštěvy, nemocnice, měření, hranice, teplota

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.