Plánujete si pořizovat čtyřnohého mazlíčka? A zvažovali jste i možnost adopce z útulku? V současné chvíli se útulek brněnských strážníků stará o 25 psů a šest koček. Některá opuštěná zvířata přitom na novou šanci čekají v útulku i půlku svého života.
Aktuálně žije v útulku brněnských strážníků 25 psů a šest koček. Mnohé z nich našla odchytová služba na brněnských sídlištích, v parcích, v okolí nákupních center nebo v chatových oblastech. Zhruba dvě třetiny z nich pobývají v útulku déle než čtyři měsíce, čímž uplynula doba, ve které se o ztraceného mazlíčka mohl přihlásit jeho původní majitel. Tato zvířata jsou proto uvolněna k adopci a mají možnost najít nový domov.
Zatoulaná zvířata nachází odchytová služba nejčastěji na brněnských sídlištích, v parcích, okolí nákupních center, nebo i v chatových a zahrádkářských oblastech. Ne vždy jsou však nalezená zvířata psi nebo kočky.
„V posledních dvou letech jsme mimo jiné odchytávali i králíky, morčata, netopýry, papoušky, leguána, veverku, labuť, želvu, bobra, žluvu, hada nebo poštolku,“ uvedl mluvčí strážníků Pavel Šoba.
Při odchytu je základem získat si důveru zvířete. Některá bývají poznamenaná životem na ulici a i přes citlivý přístup odchytové služby jsou agresivní. Pracovníci proto využívají speciálních pomůcek. „Vždy se snažíme se zvířaty manipulovat co nejcitlivěji,“ dodal vedoucí útulku Jaroslav Bohanes.
Odchycené zvíře převeze služba do útulku, kde jej prohlédne a ošetří veterinář. Zároveň nastaví léčbu a jeho umístění do karantény, kde musí zvíře strávit čtyři měsíce před tím, než se může přidat k ostatním. „Předcházíme tím rozšíření možných onemocnění na zdravá zvířata,“ upřesnil Šoba.
Po lékařském vyšetření již nic nebrání zveřejnění profilu zvířete na webu, aby jej případně mohl stávající majitel najít. „Majitelé zvířat musí pověřeným zaměstnancům útulku předložit dokumenty, jimiž prokazují vlastnictví zvířete. Tím může být například očkovací průkaz zvířete nebo průkaz jeho původu," doplnil Šoba. Pokud se však o zvíře do čtyř měsíců od zveřejnění dosavadní majitel nepřihlásí, má mazlíček šanci najít nastálo nový domov.
Zájemcům o adopci poskytnou pracovníci útulku o zvířeti bližší informace, jako například jeho zdravotní stav a specifické vlastnosti. Aby se mazlíčkovi daly zajistit co nejlepší podmínky pro další život, zjišťují také zaměstnanci útulku, jaké životní podmínky může zájemce zvířeti nabídnout. Důležité je prozkoumat, zda se slučují s povahou zvířete, jeho zdravotním stavem a životními potřebami.
"Vždy se snažíme zohlednit všechny důležité faktory, které ve výsledku povedou k oboustranné spokojenosti. Zohledňujeme mimo jiné i to, zda nový zájemce už má nějakou zkušenost s chovem zvířete, případně s jakým plemenem. Je to poměrně náročný proces, na jehož konci by měla mezi majitelem a zvířetem takzvaně přeskočit jiskra, což je ideální předpoklad k vytvoření opravdu pevného citového pouta," vysvětlil Bohanes.
Poté, co jsou splněny všechny formální i neformální náležitosti adopce, zvíře je umístěno do nového domova. Aby zjistili, jak se čerstvě adoptovanému mazlíčkovi daří, podnikají za nimi pracovníci útulku návštěvy. Jinou formou zpětné vazby jsou pak fotografie, které individuálně zasílají spokojení noví majitelé. Útulek je pravidelně zveřejňuje na své facebookové stránce.
Sedmiroční Adélka patří mezi psy, kteří v životě dostali další šanci. Než ji našla a převezla do útulku odchytová služba, žila fenka šest let sama na poli u chatové oblasti. V říjnu loňského roku ji adoptoval Štěpán Šůstek z Vysočiny, který s ní dnes žije v Brně.
Fenka Adélka je pravděpodobně křížencem border kolie a labradora, vypovídá o tom její učenlivost a energičnost. Vzhledem k předešlému osamělému životu není na rozdíl od ostatních psů tak hravá, v jejím chování se však dá pozorovat značný posun. „Před lidmi se trochu stydí, ale pustí si je k sobě. Ostatní psi jí nevadí, ale jenom dokud nejsou dotěrní, pak se dokáže ozvat,“ vysvětlil spokojený majitel adoptované fenky.
V případě, že zvažujete adopci zvířete z brněnského útulku, naleznete všechny potřebné informace na jejich webových stránkách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.