neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Na sjezdovku v Olešnici přijeli dohlížet policisté. Pro malé i velké lyžaře přivezli soutěže a cenné rady

Na zasněžený svah se vydali podívat blanenští policisté. Naštěstí ale nemuseli řešit žádné nepříjemnosti, na sjezdovku přijeli dohlížet na bezpečnost a dokonce si pro nejmenší lyžaře připravili i soutěže o ceny.

I když počasí úplně nepřeje, lyžařské areály jedou na plné obrátky. Dohlédnout na zimní radovánky se vydali policisté z Blanska do skiareálu v Olešnici na Moravě. 

Na parkovištích přijíždějícím řidičům připomínali, aby cennosti nenechávali v autech a zamezili tak případným nepříjemným situacím. 

Na svahu se pak věnovali hlavně nejmenším účastníkům. Pro děti si policisté připravili soutěž ve sjezdu mezi kužely a poté si malí lyžaři mohli v policejním stánku vyzvednout odměnu. Vybrat se dalo dokonce z několika dárků. V nabídce bylo policejní pexeso, omalovánky nebo reflexní medvídci. 

Lyžařům a snowboarďákům policie připomněla také zásady bezpečnosti, kterých by se na svahu měli držet. Den v Olešnici se nakonec stal příjemně stráveným časem pro všechny účastníky, protože hlídky nemusely řešit žádný přestupek ani trestný čin. 

Stejně jako na silnicích i na sjezdovkách platí určitá pravidla. Proto si připomeňme „Desatero na sjezdovkách“ :

1. Ohled na ostatní lyžaře - každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy - každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy - lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

4. Předjíždění - předjíždět se může ze shora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění - každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení - každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup - lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.

8. Respektování značek - každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech - při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se - každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, ať odpovědný nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto PČR

Štítky policie, lyžaři, Olešnice, svah, bezpečnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.