Kapr cítí emoce a bolest. Násilí k Vánocům nepatří. Toto sdělení v kostce vyjadřovala v sobotu odpoledne na padesátka lidí v centru Brna. Členové kolektivu Zvířata nejíme vytvořili na Zelňáku tzv. tichou uličku za kapry.
Návštěvníkům adventních trhů na Zelňáků se naskytl neobvyklý pohled. Přímo u kádí s kapry stáli lidé se zalepenými ústy a transparenty. „Jedná se o nenásilnou statickou akci. Upozorňujeme na kruté zacházení a zbytečné zabíjení kaprů, které obhajujeme tradicí," uvedla za kolektiv Markéta Kubcová.
„Cílem tichých uliček je tento morálně neobhajitelný zvyk postupně ukončit, pokud chceme tyto svátky opravdu prožívat v klidu a míru," dodala.
Právě fakt, že aktivisté cílí na jeden z nejtradičnějších aspektů Vánoc v českých domácnostech, je mnoha lidem největším trnem v oku. „Upozorňujeme ale na skutečnost, že tato tradice se mezi běžné obyvatelstvo masově rozšířila až během 50. let 20. století a nemá u nás tak hluboké kořeny, jak se lidé běžně domnívají," upřesnila Kubcová.
Podle ní existuje celé řada alternativ na rostlinné verze štědrovečerních pokrmů. „Lidé se tak při vánočním hodování nemusejí nijak výrazně omezovat, jde to i bez bolesti," prohlásila Kubcová.
Tiché uličky proběhly současně v 16 městech po celé České republice. V Brně uspořádal kolektiv pro zvířata v předchozích dnech pochod za kapry v Brně a prodej vánočních psů. „V novém roce ale určitě chystáme další akce upozorňující na utrpení zvířat, a to hlavně těch hospodářských," uzavřela Kubcová.
Pátek, 20. prosince 2019, 16:30
V Brně na Masaryčce se prodávali vánoční psi. Aktivisté z Kolektivu pro zvířata chtěli upozornit na týrání zvířat, ke kterému dochází při prodeji vánočních kaprů. Prodejci často porušují zákon a způsobují rybám zbytečnou bolest.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.