úterý 26. května 2020 Filip

Fakultní nemocnice Brno otevírá nové bezplatné testovací centrum. Zaměřuje se na HIV, syfilis i žloutenku

Brněnská fakultní nemocnice v Bohunicích (FN Brno) otevírá ve čtvrtek nový HIV checkpoint. Centrum bude otevřené každý čtvrtek od třetí do šesté hodiny odpolední. Kromě testování HIV kdokoliv může bezplatně požádat také o testy na syfilis a všechny typy žloutenky.

Nejen testování, ale i podpora

Nové testovací centrum se v bohunické nemocnici bude nacházet pavilónu B v prostorách kliniky infekčních chorob. HIV checkpoint ve spolupráci s FN otevírá Česká společnost AIDS pomoc. Kromě testování centrum nabídne i poradenství, prevenci, osvětu a samozřejmě i pomoc HIV pozitivním lidem a jejich rodině.

Testy budou zcela bezplatné a anonymní. V centru budou k dispozici vyškolení poradci a lékaři. „Brno je druhé největší město v České republice, a podle mého názoru jsou dosavadní kapacity pro anonymní a bezplatné tetování na HIV a další pohlavně přenosné nemoci, nedostatečné,“ vysvětluje ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát.

Důležitá je včasná léčba. Nakaženým to může prodloužit život o spoustu let

Podle největších světových zdravotnických organizací je včasné testování na HIV zásadní a zajistí to zahájení léčby co nejdříve. Celosvětová data potvrzují, že včasná léčba u lidí nakažených virusem HIV může zajistit kvalitu i délku života srovnatelnou s nenakaženým člověkem.

Díky včasné a odborné léčbě dochází také k významnému snížení přenosu HIV a snížení počtu nově infikovaných. Šance na přenos infekce od správně léčeného pacienta, který má HIV vir v krvi nedetekovatelný, je téměř nulová,“ říká přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno Petr Husa.

Riziko nakažení se často neodvíjí od společenského postavení

Před samotným testováním je potřeba vyplnit dotazník, který je k dispozici online, nebo přímo v testovacím centru. Podle tohoto dotazníku a před-testového pohovoru probíhá testování.

Je důležité si uvědomit, že k nákaze HIV kolikrát stačí jedna riziková situace, kdy si pod vlivem okolností možná nedáváme pozor tak, jak bychom měli. Virus HIV si své oběti nevybírá podle jejich společenského postavení, vlastně se týká nás všech,“ doplňuje brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Během testování v centru Brna se našlo několik nakažených lidí

Podnět k otevření brněnského testovacího centra přineslo i mobilní testování v sanitkách v centru Brna, které probíhalo už několikrát. „Během tohoto testování se nám podařilo z několika desítek testů zachytit dva případy HIV a několik případů syfilis. To umožnilo zahájit jejich včasnou léčbu a klientům tím zachránit kvalitní život,“ dodává Pavlát.

V České republice existuje devět HIV checkpointů. Za poslední rok tato centra odhalila třiatřicet případů HIV, dvaačtyřicet případů syfilis a třicet případů žloutenky.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky AIDS, HIV, choroby, syfilis, žloutenka, testování

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.