čtvrtek 14. listopadu 2019 Sáva

Studenti se znova vydají do ulic bojovat za klima

Podle OSN máme dvanáct let na odvrácení ekologické katastrofy, která nás čeká, pokud se k naší planetě nezačneme chovat lépe. Už jednou, 15. března, na tento problém upozorňovali středoškoláci po celé ČR, kteří se tak přidali k aktivitám švédské studentky Grety Thunberg. Ke stávce se přidalo i Brno. Již zítra se má celá stávka opakovat.

Před dvěma měsíci Brnem proběhla první vlna nespokojených středoškoláků, kteří se transparenty snažili upozornit na nebezpečnou změnu klimatu. Podle slov organizátorů se však vůbec nic nezměnilo. V reakci na nečinnost vlády a ingoraci vážnosti těchto problémů se iniciátoři rozhodli stávku zopakovat. Třetího května tak opět vyjdou středoškoláci do ulic.

Do celosvětové stávky s názvem Fridays for future se zapojí studenti z osmnácti českých měst. Reaguji tak na zprávu OSN, podle které máme posledních 12 let na to, aby se od základů změnila ekonomika a vypouštění emisí uhlíku.  

K facebookové události se už přidalo přes tisíc účastníků, celá akce začne v 10 hodin ráno na náměstí SVobody a potrvá až do dvou odpoledne.

 

Prohlášení Fridays for Future

„Vážená vládo, vážení zákonodárci, vážené zákonodárkyně, vážení spoluobčané a vážené spoluobčanky, na podzim loňského roku vydal Mezivládní panel pro změny klimatu při OSN (tzv. IPCC) zprávu, ve které varuje před riziky spojenými s klimatickou změnou. Abychom do roku 2050 celosvětově přestali produkovat emise, musíme začít jednat ihned. Podle výše zmíněné zprávy totiž máme posledních 12 let na to, abychom dokázali přejít k udržitelnému způsobu fungování globální společnosti a odvrátili tak nevratné poškození ekosystému. Změn klimatu si můžeme všimnout všude kolem nás. Dopadají jak na nás, tak na zbytek světa. Ať už je to sucho, povodně, hurikány anebo čím dál častější výkyvy počasí. Podílejí se zásadně na společenských problémech, jako jsou například válečné konflikty nebo tolik diskutovaná migrace. Pokud okamžitě nezačneme jednat, tyto problémy nás čekají v mnohem větší míře. Ve škole se učíme, jak důležité jsou vědecké poznatky. Politici před vědeckými poznatky ale zavírají oči. Jejich reakce na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Náš stát investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu namísto do čistých zdrojů energie. Jako vyspělá země však máme mnohem větší možnosti řešit změny klimatu, než země tzv. třetího světa. Zatímco politikům dochází výmluvy, nám všem dochází čas. Požadujeme, aby se klimatická krize začala i jako skutečná krize vnímat. Vyzýváme politiky, aby neprodleně začali jednat a učinili kroky nezbytné ke snížení emisí. Změny klimatu nejsou žádnou novinkou. Vědci a vědkyně před nimi varují svět již dlouho a upozorňují na to, že za nimi stojí lidská činnost. Víme taky, co dělat a jak se vyhnout nejhoršímu. Jediné, co chybí, je akce. Jako studenti a studentky středních škol jsme znepokojeni postojem společnosti a politiků ke změnám klimatu. Ve školách se vzděláváme kvůli naší budoucnosti, která nás možná vůbec nečeká. Rozhodli jsme se jednat. Inspirováni šestnáctiletou Gretou Thunberg ze Švédska a tisíci studentů a studentek po celém světě se připojujeme ke globální stávce za klima. V pátek dne 15. března vyjdeme do ulic. K čemu sedět ve školních lavicích, když dospělí a ti, kteří rozhodují o naší budoucnosti, nedělají nic pro to, abychom vůbec nějakou měli?" 

Autoři | Foto Martin Šeda

Štítky klima, studenti, středoškoláci, stávka, greta

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.