Plastika sochaře Lubo Kristka ve Vranově nad Dyjí s názvem Dyje - Osud stromu se stala součástí nového dětského hřiště a slouží dětem ke šplhání. Podle právního zástupce sochaře Františka Vyskočila obec výrazně vstoupila do autorských práv a porušila nedotknutelnost díla. Podle tiskové zprávy, kterou dnes rozeslal médiím, vyzval obec k nápravě, ale několik měsíců se nic neděje.
Podle soudního znalce je už socha kvůli nevhodnému užívání poškozená. „Certifikovaný revizní technik na dětská hřiště konstatoval také nevhodnost umístění herních prvků kolem již dříve instalované plastiky a navíc upozornil, že plocha nesplňuje bezpečnostní normy," uvedl Vyskočil.
Plastika je součástí výtvarně-filozofické trasy poutních míst na území Česka, Rakouska a Slovenska a vytváří tzv. Kristkovu podyjskou glyptotéku. Vznikla v letech 2005 a 2006 a skládá se ze souboru deseti sochařských zastavení, z nichž každé poutníkovi otvírá nové duševní obzory.
Podle historičky umění Barbory Půtové z Univerzity Karlovy jde v evropském kontextu o jedinečný projekt. Vranovská plastika byla vytvořena již v roce 1968 a poprvé představena v roce 1977 v kanadském Vancouveru.
O záměru obce začlenit plastiku do hřiště nebyl Kristek předem informován a k řízení ho nikdo nepřizval. Podle Vyskočila bylo dílo dehonestováno a byla zanedbána preventivní opatření k předcházení hrozící škodě jak na majetku, tak na zdraví.
Kristkův dům v Brně, autor: Tereza Kadrnožková
Kristek je sochař, malíř a performer. Jeho tvůrčími východisky byly surrealismus, akční umění a avantgarda, které transformoval ve zcela specifický projev. Je mu 75 let, v roce 1968 emigroval do Německa. Vytvořil sochy, malby, asambláže, hudbu a happeningy. V Brně postavil surrealistický Kristkův dům.