středa 23. června 2021 Zdeňka

Brno chce vrátit do vily Tugendhat originální nábytek

Rozšířit historickou část vily Tugendhat o čtyři kusy původního nábytku plánuje město Brno. Ve čtvrtek to na zasedání rady města potvrdil primátor Brna Roman Onderka.

Město chce do vily odkoupit bílou lakovanou lavici, bufet, chaise longue a konferenční stolek. „Jedná se o díla Ludviga Miese van der Rohe. Momentálně jsou uložena v Moravské galerii jako movitá kulturní památka,“ sdělil mluvčí magistrátu města Brna Pavel Žára.

Cena nábytku je přes sedm a půl milionu korun. „Možností financování je několik. Buď Brno pořídí vybavení vily napůl s ministerstvem kultury, nebo město i ministerstvo zakoupí po dvou kusech nábytku,“ řekl Onderka. V případě druhé varianty by pak ministerstvo Brnu nábytek za symbolickou cenu zapůjčilo.

Podle primátora je původní nábytek zajímavý pro historiky, odborníky i další návštěvníky. Souhlasí s ním i Martin Tomášek z Národního památkového ústavu. „Jedná se o unikáty dokumentující vývoj moderního nábytkového designu v celosvětovém měřítku. Proto i stanovená cena je zcela oprávněná,“ myslí si Tomášek.

Autoři

Štítky Vila Tugendhat, Brno, kultura, nábytek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.