Funkcionalistická brněnská vila Wittalových ze třicátých let projde rekonstrukcí a vznikne v ní Centrum židovské kultury Štetl a kavárna. Vila, dříve využívaná jako nájemní byty, bude sloužit veřejnosti a hostit kulturní akce. Původně se zvažovala privatizace, ale městská část Brno-střed ji dnes předala Muzeu města Brna.
Funkcionalistická vila židovské rodiny Wittalových se dočká rekonstrukce. Po rozsáhlých opravách, které budou trvat několik let, v budově ze třicátých let vznikne Centrum židovské kultury Štetl. Budova byla několik let neobydlená a dosud spadala pod správu městské části Brno-střed. Brněnští radní však schválili záměr přesunutí vily Wittal do správy Muzea města Brna. Dnes vedení muzea slavnostně obdrželo klíče.
Vedení městské části nejdříve uvažovalo o privatizaci vily. „Jsem rád, že tento krásný objekt bude mít adekvátní využití a bude sloužit veřejnosti. Vilu jsme měli řadu let ve správě, byly v ní nájemní byty. Ve hře bylo, že bychom byty privatizovali a prodali nájemníkům. S ohledem na význam této stavby jsme se nakonec rozhodli jinak,“ řekl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS)
Středa, 7. srpna 2024, 17:00
Dlouhodobě neobydlená kulturní památka v brněnských Pisárkách přejde pod správu Muzea města Brna. Ve spolupráci s Židovskou obcí Brno vznikne ve funkcionalistické vile Wittal Centrum židovské kultury Štetl. Jejímu vzniku však bude předcházet...
Centrum židovské kultury bude sídlit v celém objektu vily Wittal, tedy ve dvou nadzemních podlažích a jednom podzemním. V zahradě by se podle města mohly konat komunitní akce, které budou určeny pro veřejnost.
Spolek ŠTETL vznikl jako centrum židovské kultury v roce 2021 za účelem přípravy celoročního programu s židovskou tématikou pro širokou veřejnost v Brně a jeho okolí. Hlavním cílem spolku je každoroční organizace mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST, který probíhá vždy první víkend v měsíci září.
V plánu je také otevření kavárny. Ta by podle ředitelky židosvkého festivalu Evy Yildizové, která nedaleko vily bydlí, potěšila zejména obyvatele z okolí Masarykovy čtvrti. V místě podle ní totiž podobné podniky chybí.
Vila byla postavena v příkrém svahu pisáreckého kopce roku 1932, vznikla podle návrhu Heinricha Bluma. Ten budovu stavěl pro židovskou rodinu Wittalových. Oproti jeho dřívějším tradičněji pojatým vilám v nedaleké Preslově ulici patří tento dům již k projevům funkcionalismu se snahou o jeho organické pojetí. Je chráněna jako kulturní památka, do státního seznamu kulturních památek byla zapsána v roce 1985.
Rodina Wittalových vilu užívala poměrně krátkou dobu. Po nacistické okupaci začala na rodinu dopadat protižidovská opatření a jejich majetek byl vyvlastněn. V období po okupaci byla do firmy Wittalů, která vyráběla dětskou konfekci, zástěry a blůzy, dosazena vnucená správa a ve vile sídlilo gestapo.
Po válce pak komunisté roku 1948 firmu Wittalových znárodnili. Vila po válce sloužila jako reprezentační prostor města Brna. V této době využívaly nejrůznější postavy vilu jako brněnské sídlo, mimo jiné i předseda městského národního výboru nebo prezident Klement Gottwald.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.