FOTOGALERIE: Vila brněnské rodiny Wittalových se dočká rekonstrukce. Vznikne tam židovské centrum

Funkcionalistická brněnská vila Wittalových ze třicátých let projde rekonstrukcí a vznikne v ní Centrum židovské kultury Štetl a kavárna. Vila, dříve využívaná jako nájemní byty, bude sloužit veřejnosti a hostit kulturní akce. Původně se zvažovala privatizace, ale městská část Brno-střed ji dnes předala Muzeu města Brna.

Vedení muzea přebralo klíče

Funkcionalistická vila židovské rodiny Wittalových se dočká rekonstrukce. Po rozsáhlých opravách, které budou trvat několik let, v budově ze třicátých let vznikne Centrum židovské kultury Štetl. Budova byla několik let neobydlená a dosud spadala pod správu městské části Brno-střed. Brněnští radní však schválili záměr přesunutí vily Wittal do správy Muzea města Brna. Dnes vedení muzea slavnostně obdrželo klíče. 

Vedení městské části nejdříve uvažovalo o privatizaci vily. „Jsem rád, že tento krásný objekt bude mít adekvátní využití a bude sloužit veřejnosti. Vilu jsme měli řadu let ve správě, byly v ní nájemní byty. Ve hře bylo, že bychom byty privatizovali a prodali nájemníkům. S ohledem na význam této stavby jsme se nakonec rozhodli jinak,“ řekl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS)

V Pisárkách vznikne Centrum židovské kultury Štetl. Sídlit bude ve funkcionalistické vile Wittal ze 30. let

Dlouhodobě neobydlená kulturní památka v brněnských Pisárkách přejde pod správu Muzea města Brna. Ve spolupráci s Židovskou obcí Brno vznikne ve funkcionalistické vile Wittal Centrum židovské kultury Štetl. Jejímu vzniku však bude předcházet...

Historie i kavárna

Centrum židovské kultury bude sídlit v celém objektu vily Wittal, tedy ve dvou nadzemních podlažích a jednom podzemním. V zahradě by se podle města mohly konat komunitní akce, které budou určeny pro veřejnost. 

Spolek ŠTETL vznikl jako centrum židovské kultury v roce 2021 za účelem přípravy celoročního programu s židovskou tématikou pro širokou veřejnost v Brně a jeho okolí. Hlavním cílem spolku je každoroční organizace mezinárodního festivalu židovské kultury ŠTETL FEST, který probíhá vždy první víkend v měsíci září. 

V plánu je také otevření kavárny. Ta by podle ředitelky židosvkého festivalu Evy Yildizové, která nedaleko vily bydlí, potěšila zejména obyvatele z okolí Masarykovy čtvrti. V místě podle ní totiž podobné podniky chybí.

Vily se ujalo gestapo

Vila byla postavena v příkrém svahu pisáreckého kopce roku 1932, vznikla podle návrhu Heinricha Bluma. Ten budovu stavěl pro židovskou rodinu Wittalových. Oproti jeho dřívějším tradičněji pojatým vilám v nedaleké Preslově ulici patří tento dům již k projevům funkcionalismu se snahou o jeho organické pojetí. Je chráněna jako kulturní památka, do státního seznamu kulturních památek byla zapsána v roce 1985.

Rodina Wittalových vilu užívala poměrně krátkou dobu. Po nacistické okupaci začala na rodinu dopadat protižidovská opatření a jejich majetek byl vyvlastněn. V období po okupaci byla do firmy Wittalů, která vyráběla dětskou konfekci, zástěry a blůzy, dosazena vnucená správa a ve vile sídlilo gestapo.

Po válce pak komunisté roku 1948 firmu Wittalových znárodnili. Vila po válce sloužila jako reprezentační prostor města Brna. V této době využívaly nejrůznější postavy vilu jako brněnské sídlo, mimo jiné i předseda městského národního výboru nebo prezident Klement Gottwald.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kultura, vila, Muzeum města Brna, Wittal, židovství, historie, rekonstrukce, muzeum, kavárna, centrum, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.