Česko nominuje rukopis Gregora Mendela, který obsahuje jeho pokusy s rostlinnými hybridy, do programu Paměť světa UNESCO. Tento dokument je klíčovým svědectvím o jeho objevech v oblasti dědičnosti. Zápis by mohl zvýšit povědomí o Mendelovi a přilákat turisty do Brna, kde přírodovědec žil a pracoval.
Česko nominuje rukopis moravského přírodovědce Johana Gregora Mendela do programu Paměť světa UNESCO. Dílo nazvané Pokusy s rostlinnými hybridy se tak může zařadit k nejvýznamnějším dokumentům lidstva. Národní komise o tom rozhodla dnes na svém zasedání.
Nominační dokumentaci zpracovala obecně prospěšná společnost Společně. Navázala tak na úspěšně vyjednanou záštitu UNESCO pro Mendelovo dvousté výročí v letech 2022 a 2023.
„Naše aktivity při péči o Mendelův odkaz postupně směřují k nominaci Augustiniánského opatství na Seznam světového dědictví UNESCO. Zápis Mendelova rukopisu, který v opatství vznikl a je zde uchován, nám na této dlouhé cestě pomůže,“ řekl novinářům ředitel Společně Jakub Carda.
Rukopis je jediným dochovaným svědectvím o Mendelových pokusech, v Augustiniánském opatství v Brně experimentoval s křížením hrachu. Výsledky svého zkoumání, ve kterých stanovil zákony dědičnosti, zaznamenal pro účely přednášky roku 1865 v rukopisu Pokusy s rostlinnými hybridy, v německém originále Versuche über Pflanzen Hybriden.
„Jsme šťastni, že se vědecké dílo našeho spolubratra Gregora může zařadit mezi další světové dokumenty, na které lidstvo nemá zapomenout,“ uvedl otec Wit, převor Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina.
Fakt, že je Brno úzce propojeno s Mendelem, by mohl vzbudit zájem zahraničních turistů. O to více, pokud se zápis do UNESCO podaří.
„Věříme, že další propojení regionu s UNESCO přinese krom rozvoje cestovního ruchu a kultury také vyšší povědomí o Mendelovi, který v našem kraji působil a jehož památku je potřeba stále připomínat,“ doplnil náměstek hejtmana František Lukl (Starostové pro jižní Moravu).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.