Šedesátku muzikantů od jazzu až po metal, širokou nabídku filmů, divadlo, výstavy i besedy nabízí 32. ročník Festivalu pro židovskou čtvrť, který se koná od čtvrtka v Boskovicích na Blanensku. Dnes vystoupí kromě jiných i slovenská Katarzia, jejíž tvorbu charakterizuje kombinace folku, elektroniky a popu.
Letošní ročník také připomíná 100. výročí od úmrtí Franze Kafky. „Jedním z účinkujících tak v pátek byla kapela Kafka Band, která zpracovala do audiovizuální podoby Kafkovy knihy. Koncert sklidil nebývalý úspěch," řekl dramaturg festivalu Antonín Kocábek.
Festival je ve městě rozmístěný na několika místech. Hlavní hudební pódia jsou v letním kině, Panském dvoře, skleníku a u hradu. Pořadatelé, sdružení Unijazz, tak nabízí vstupenky i na jednotlivé koncerty nebo bloky. „Neumíme proto vždy přesně určit, kolik lidí dorazilo. Standardně to bývá kolem 3500 až 4000. Ve čtvrtek to vypadalo, že je lidí trochu méně, ale včera v pátek naopak výrazně více než loni," uvedl Kocábek.
Čeští hudebníci převažuji, asi čtvrtinu tvoří umělci ze zahraničí, například z Německa nebo Francie. Jedním ze zvučných jmen letošního programu je právě kapela Kafka Band. Sedmičlenná formace složená okolo výtvarníka Jaromíra Švejdíka, spisovatele Jaroslava Rudiše a Dušana Neuwertha přivezla do Boskovic své nejnovější album Proces, které uzavírá trilogii nahrávek inspirovaných dílem spisovatele. „V Česku obecně hrávají málo a měli tady být už v roce 2021. Letos se nám konečně podařilo je sem dostat a lidé to nadstandardně ocenili," poznamenal dramaturg.
V letním kině vystoupili také indie popoví Tolstoys, kteří v minulosti předskakovali například Tomu Odellovi nebo Lole Marsh. Po vydání druhého alba s názvem Mirror Me se Tolstoys objevili na největším billboardu na Times Square v New Yorku. Mezi dalšími účinkujícími je i lublaňská post punková kapela Lelee nebo alternativní rockeři Manon Meurt. Na scéně v Panském dvoře se představilo třeba rockové trio z Amsterdamu vystupující pod názvem Labasheeda, skleník tradičně patří žánrům blues a jazz.
„V 90. letech byl zprvu festival vnímaný jako alternativní, byl to hodně underground. Snahou ale bylo se z toho postupně vymanit a oslovovat i novou skupinu návštěvníků. Nehrajeme sice úplný mainstream, ale například dnes máme v Panském dvoře spíše hlučnější kapely a zítra to budou více písničkáři. Trendem posledních let je rap, což je momentálně celospolečenský nejpopulárnější žánr. Experimentální věci máme spíše na menších pódiích," řekl Kocábek.
Festival nicméně není jen o hudbě. Na své si přijdou i příznivci výtvarného umění či filmu. V Židovském obecním domě vystavuje izraelská umělkyně Zoya Cherkassky, která svým výrazným grafickým vizuálním stylem zobrazuje teroristické útoky na hudebním festivalu Nova nebo zajetí rukojmích loni v říjnu. Filmový program nabídl kromě jiného dokumentární film Marka Najbrta Tatabojs.doc.
Festival vznikl v 90. letech pro zachování a obnovu židovské čtvrti. Na programu je také komentovaná přednáška čtvrtí nebo koncerty v synagoze.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.