Významný nález starého pohřebiště doplnil sbírku archeologů na jižní Moravě. Výzkumníci pod Pálavou objevili desítky hrobů příslušníků germánské elity z 6. století. V rozsáhlé nekropoli kmene Langobardů našli také dvě unikátní stříbrné mince z Itálie, polodrahokam nebo hroty kopí a šípů.
Tým vědců, který v Jihomoravském kraji pracuje na postupném odkrývání pohřebního areálu Mušov-Roviny, se raduje z výjimečného objevu. Při terénních pracích na jedné z největších nekropolí z doby stěhování národů severně od středního toku Dunaje je překvapilo na osmdesát elitních hrobů.
„Jsou to rozměrné hrobové jámy s dřevěnou komorovou konstrukcí, mají nosné trámy v rozích a výdřevu po stranách. Přestože byly hroby dle tehdejších zvyklostí krátce po uložení zesnulých vykradeny, dochovaly se v nich unikátní soubory archeologických nálezů,“ uvedla vedoucí týmu z brněnského Archeologického ústavu AV ČR Zuzana Loskotová. Dokládají, že oblast pod Palávskými vrchy patřila k mocenským centrům na politické mapě jádra Evropy v první polovině 6. století.
Dosud neznámá část areálu skrývala zhruba osm desítek pochovaných z germánského kmene Langobardů, jenž v lokalitě vydržel pouze několik let a poté se přesunul na sever Itálie.
Právě z jihu Evropy pochází i další nalezené artefakty. Z okraje hrobky archeologové vylovili unikátní mince ostrogótských králů Theodoricha Velikého a Athalaricha. „Jsou ražené v Ravenně a dosud na území tuzemska nebyly nikdy nalezeny. Svědčí o tom, že zdejší langobardská špička udržovala čilé kontakty s oblastí severní Itálie,“ konstatuje.
Obsah naleziště se lišil podle pohlaví pochovaných osob. V bohatých ženských hrobech se nacházely předměty související s oděvem, jako jsou spony, pestrobarevné korálky z náhrdelníků či součásti opasků. „Zajímavým objevem jsou bronzové esovité spony vykládané almandiny. Tento typ polodrahokamu byl tehdy velmi ceněný a dovážel se až z území dnešní Indie,“ uvádí.
V části, kam ukládali mrtvé muže, zůstaly převážně předměty, jako jsou zbraně nebo úlomky kopí a šípů, časté byly také parohové hřebeny. „Výjimkou nejsou ani kostry psů nebo samostatný hrob koně umístěný v bezprostřední blízkosti jednoho z nejvýznamnějších ,knížecích‘ hrobů na zkoumaném pohřebišti,“ uzavřela.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.