Počasí dnes17 °C, zítra19 °C
Úterý 6. června 2023  |  Svátek má Norbert

Do hereckého nebe odešel jihomoravský rodák Josef Somr

, aktualizováno 16. října 2022, 13:42

Ve věku osmaosmdesáti let zemřel český herec Josef Somr. Rodák z Vracova na Hodonínsku se dostal do povědomí diváků postavou výpravčího Hubičky ve filmu Ostře sledované vlaky, po které si na konto připsal desítky televizních rolí. Přes dvacet let působil i v Národním divadle.

Somr absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Po studiích se objevil na divadelních prknech v Českém Těšíně i Pardubicích. Roku 1978 odešel do činohry pražského Národního divadla, kde bavil na jevišti až do roku 2001.

Diváci si Somra oblíbili také z televizních inscenací. Kromě oscarového snímku režiséra Jiřího Menzela zazářil rovněž ve filmech Tři veteráni, Údolí včel nebo Slavnosti sněženek. V roce 2005 obdržel z rukou prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy za svou celoživotní práci. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Archiv Národního divadla

Štítky Josef Somr, úmrtí, herectví, národní divadlo, Národní divadlo v Praze, Ostře sledované vlaky, okres Hodonín, Vracov, Jiří Menzel, Václav Klaus, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Tři veteráni, Slavnosti sněženek, Brno, Pardubice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.