neděle 23. února 2020 Svatopluk

Města chystají k výročí sametové revoluce mince i Lennonovu zeď, Špilberk ozáří trikolora

Města v Jihomoravském kraji chystají k letošnímu 30. výročí sametové revoluce vzpomínkové akty, výstavy, koncerty, speciální mince i Lennonovu zeď svobody, kam budou moct lidé napsat vzkazy. ČTK to zjistila od mluvčích radnic. Sametová revoluce v listopadu a prosinci roku 1989 vedla k pádu komunistického režimu.

Lennonova zeď bude 19. listopadu na Masarykově náměstí v Hodoníně. "Lidé tam budou moct napsat své vzkazy," uvedla mluvčí Hodonína Petra Kotásková. Lennonova zeď je v Praze, s odkazem na zpěváka legendární skupiny Beatles se tam objevují nápisy a malby. Kromě toho bude v Hodoníně výstava velkoplošných fotografií z listopadu 1989 z města a chystá se také mítink s účastí tehdejších pamětníků.

Znojmo chystá speciální mince

Znojmo bude mít k výročí multimediální zážitkovou instalaci nazvanou Totáč, která bude na podzim na několika místech v republice včetně Prahy. Kromě toho město připravuje na 15. listopadu koncert písničkářů v jinak nepřístupných prostorách Louckého kláštera, o den později Noc divadel a na 17. listopadu Den otevřených dveří radnice. "Výročí sametové revoluce si připomeneme i v září na Znojemském historickém vinobraní. Připomenou ho mince, které bude rozhazovat královská družina při průvodu. Do oběhu se dostane 10.000 stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

V Břeclavi odehrají koncert

Výstavu fotografií a dobových předmětů chystá Břeclav. "Přímo 17. listopadu se uskuteční vzpomínkový akt u Masarykova pomníku u žluté školy, na který naváže slavnostní koncert Břeclavského komorního orchestru a sólistů," uvedl mluvčí radnice Jiří Holobrádek. Břeclavské muzeum a galerie navíc jedná s nadací Post bellum o natočení dokumentu postaveného na rozhovorech s pamětníky břeclavských událostí.

Výstavy, koncert, průvod se svíčkami i promítání pásma filmů chystá k výročí sametové revoluce Vyškov, uvedl jeho mluvčí Michal Kočí. Podle něj se s ohledem na výročí dočká opravy asi za půl milionu korun památník Obětem komunismu. "Chystáme jeho mechanické očištění, přezlacení písmen a opravu okolní žulové dlažby. Stávající chodníky zmizí a nahradí je zámková dlažba, počítáme také s výrazným zásahem do zeleně," řekl ČTK Kočí.

Špilberk ozáří trikolora

Brno každoročně pořádá pietní akt u pomníku tří odbojářů v Rooseveltově ulici. Kromě toho 17. listopadu nasvítí hrad Špilberk trikolorou, uvedla Katka Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu. Město podporuje i další akce, u nichž není pořadatelem. Uskuteční se výstavy, diskuse, projekce nebo multimediální instalace.

V Kyjově na Hodonínsku budou mít podle mluvčího Filipa Zdražila akce k výročí sametové revoluce už v září, říjnu i v listopadu. Lidé se mohou těšit na výstavu, vzpomínkové shromáždění, koncert i pásmo filmů.

 

Autoři | Foto spilberk.cz

Štítky ČR, historie, správa, kultura, 1989, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.