Počasí dnes29 °C, zítra26 °C
Pátek 19. července 2024  |  Svátek má Čeněk
Bez reklam

Brněnský dopravce podepsal smlouvu na dalších dvacet obousměrných šalin

Brněnský dopravní podnik podepsal smlouvu se Škodou Group na nákup dalších 20 obousměrných tramvají 45T, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Cena jedné je 75 milionů korun. Podnik tak zcela využije opci smlouvy z roku 2021 na 40 vozidel, která do konce roku 2026 postupně nahradí zhruba 35 let staré tramvaje KT8.

Pět těchto tramvají už v Brně jezdí a díky smlouvě z loňského března má jezdit městem příští rok dalších 15 vozů 45T. Zmíněných 20 má výrobce dodat v roce 2026. Zatímco prvních pět nakoupil podnik ještě za cenu 60 milionů korun za kus, všechny další už jsou vzhledem k růstu cen materiálů o 15 milionů korun dražší.

„Obousměrné tramvaje mají v Brně širokou škálu využití. Využíváme je na lince číslo 8, která je na obou konečných ukončena úvratí, ale potřebujeme je také k zajištění dopravy při výlukách a omezeních. V dohledné době například při rekonstrukcích tratí v Obvodové ulici, v Modřicích nebo při stavbě tramvajové trati na Kamechy. Zároveň jsou pro nás univerzálně použitelným typem tramvaje, kterou můžeme operativně nasadit na kteroukoli linku. Současná vozidla typu KT8 jsou na hranici své životnosti a nevyplatí se nám investovat do dalších velkých oprav,“ uvedl generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek.

V Brně si pořídí dalších patnáct obousměrných šalin

Peníze, které pokryjí většinu nákladů na dalších patnáct obousměrných šalin, dostane Dopravní podnik města Brna (DPMB). Dopravce získal na nákup dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Na koleje se vozy dostanou do roku 2025.

Zatím podnik počítá s tím, že tramvaje zaplatí se svých zdrojů, ale zároveň hledá možnosti spolufinancování z evropských či jiných dotací. V minulosti se podniku dařilo získávat peníze na obnovu trolejbusového parku i na některé z minulých tramvajových dodávek. Zatímco autobusový a trolejbusový park se dařilo v minulých letech výrazně obnovit, tramvajový je na tom hůř.

Brnem stále jezdí 42 vozů typu T3 a také 40 vozů typu T6. I když vozy T3 jsou po různých úpravách a modernizacích, stále jde o vysokopodlažní vozy vyrobené ve většině případů ještě před rokem 1989. Vozy T6 jsou také vysokopodlažní a vyráběly se ve druhé polovině 90. let.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto DPMB

Štítky MHD, stroje, Dopravní podnik města Brna, Škoda Group

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jaroslav Šálovský

Pospíšilová, tahni s tramvajema do Švédska ????

Úterý, 9. července 2024, 05:11Odpovědět

Brněnský dopravce podepsal smlouvu na dalších dvacet obousměrných šalin  |  Doprava  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.