Počasí dnes26 °C, zítra25 °C
Neděle 23. června 2024  |  Svátek má Zdeňka
Bez reklam

Dopravce vybaví brněnské revizory kamerami. Pomohou při objasňování stížností i trestných činů

Od května budou revizoři, kteří kontrolují jízdenky ve vozidlech brněnské MHD, nově vybaveni kamerami. Zařízení připevněná na hrudi a budou zaznamenávat denní pracovní aktivity revizorů. Tímto způsobem dopravní podnik získá přesnější a lepší dokumentaci k řešení stížností. Doteď měli kontroloři jízdních dokladů pouze záznamová zařízení, která nahrávala pouze zvuk.

Revizoři Dopravního podniku města Brna budou mít od začátku května ve výbavě kamerový monitorovací systém, který zaznamená průběh jejich pracovní činnosti. Dopravce tak bude mít lepší a přesnější podklady k řešení stížností. Doposud pomáhal systém, který nahrával pouze zvuk.

„K pořízení kamerového monitorovacího systému jsme se rozhodli kvůli opakujícím se verbálním útokům ze strany cestujících a množství neoprávněných stížností na výkon pracovníků přepravní kontroly. Budeme tak mít spolehlivé podklady pro vyhodnocení a případné řešení všech podnětů tohoto typu,“ vysvětlil generální DPBM Miloš Havránek.

Dalším důvodem je i součinnost s policií, které záznamy mohou pomoci při objasňování případů trestné činnosti, která se odehraje ve voze hromadné dopravy nebo například na zastávce.

Muž bez jízdenky dal v šalině revizorce pěstí. Bránila mi ve výstupu, vymlouval se strážníkům

Černý pasažér se v jihomoravské metropoli snažil vyhnout pokutě, v útěku z šaliny mu ale bránila pohotová revizorka. Následovala strkanice i hrubé nadávky. Poté, co si agresor výstup z tramvaje vynutil úderem pěstí, přispěchali na pomoc brněnští...

Kamerové systémy využívají i revizoři jiných dopravních podniků. Kamery mají speciální šifrování a jsou tak zabezpečené proti jakémukoliv zneužití. Pracovníci přepravní kontroly DPMB je budou používat v souladu s platnou legislativou o ochraně osobních údajů.

„Typickým případem, ve kterém nám kamerový systém pomůže, je okamžik zahájení kontroly. Někteří stěžovatelé tvrdí, že neměli prostor si jízdenku ve voze zakoupit nebo označit. Ze záznamu budeme mít jasnou informaci o postupu cestujícího, zda na to čas měl a opravdu plánoval jízdenku zakoupit,“ popsal vedoucí tarifního odboru DPMB Vít Prýgl.

Dopravce v Brně už třináct let pořizuje v obdobném režimu audiozáznamy práce svých revizorů. Toto opatření podle mluvčí Hany Tomaštíkové přispělo k výraznému snížení počtu fyzických napadení a úrazů revizorů i počtu stížností. Například v roce 2008 cestující zranili revizora ve třiceti případech, o rok později v devatenácti. Od roku 2011 se pohybuje počet těchto úrazů do desíti.

Černé pasažéry neodradilo ani navýšení pokut. V Brně jich revizoři načapali skoro 45 tisíc

Brněnskou MHD loni na černo cestovalo zhruba stejné procento neplatících jako v předchozích letech. Neodradila je ani zvýšená sazba pokut, která platí od loňského května. Dopravní podnik města Brna tak od neplatičů vybral přes 32 milionů korun.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto DPMB

Štítky DPMB, MHD, tramvaj, šalina, autobus, trolejbus, revizor, kamera, stížnost, trestný čin, policie, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dopravce vybaví brněnské revizory kamerami. Pomohou při objasňování stížností i trestných činů  |  Doprava  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.