pondělí 8. března 2021 Gabriela

Jihomoravský kraj pošle miliony na opravy mostů a silnic

Jihomoravský kraj (JMK) letos vyčlenil více než 350 milionů korun na údržbu krajských silnic II. a III. tříd a mostů. Nejvíce peněz připadne na rekonstrukce mostních konstrukcí. Silničáři se zaměří zejména na objekty, které jsou v havarijním či špatném stavu.

Celkem 15 rekonstrukcí mostů a čtyři další investiční akce hodlá kraj financovat z prostředků, které letos obdrží z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Využití peněz SFDI na financování silnic II. a III. třídy v JMK v roce 2021 schválili krajští radní na svém posledním jednání. 

V letošním roce poskytne Státní fond dopravní infrastruktury ze svého rozpočtu krajům na financování silnic II. a III. třídy finanční prostředky v celkové výši 4 miliardy korun. Z toho na Jihomoravský kraj připadne 279,839 milionu. Jejich příjemcem bude krajská Správa a údržba silnic,“ sdělil radní pro oblast dopravy Jiří Crha (ODS), podle nějž činí letos celkové předpokládané náklady všech akcí 355 milionů korun.

Jednou z nejnáročnějších a zároveň nejnákladnějších akcí bude oprava mostu II/414 Drnholec – Mikulov, jež vyjde na takřka 58 milionů korun. Opravy se dočká i most v Jevišovicích na Znojemsku překlenující řeku Jevišovku za takřka 65 milionů nebo například silnice v Rakšické ulici v Moravském Krumlově za zhruba 30 milionů korun. 

V letošním roce stát prostředky SFDI závazně přislíbil hned z kraje roku, dá se tak s nimi efektivněji plánovat. Na druhou stranu ještě lepší by byl víceletý rámec, abychom mohli prostředky SFDI směřovat více do rekonstrukcí, a naopak prostředky kraje zejména do oprav a údržby. Jde o to, aby se zejména mosty udržely v lepším stavu bez nákladných rekonstrukcí,“ uvedl Jiří Crha

Podle krajského radního pro dopravu se nemusí všechny akce uskutečnit. „Zahajování pozdějších bude záviset na průběhu zadávacích řízení a postupu dříve zahájených akcí. To vše s ohledem na výši průběžně čerpaných finančních prostředků. Některé akce přecházejí z minulého období – kraj je zahájil již v roce 2020,“ uvedl Crha.

Plánované akce JMK

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay, Jitka Koudelová

Štítky Silnice, Mosty, Jihomoravský kraj, Rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.