Zasažené obce se dva roky po tornádu stále vzpamatovávají. Opravit vše nestihly

Autoři | Foto Nicole Piňosová

Ani po dvou letech od tornáda nemají obce na Břeclavsku a Hodonínsku opravené vše, co živel zničil. Potřebují dále investovat do veřejných budov, vodovodů, komunikací či zeleně. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní vyhlásilo novou výzvu na obnovu majetku obcí a kraje. Čekání na výzvu však bylo podle starostů dlouhé.

Vedení obcí navíc zatím podle starosty Lužic na Hodonínsku Tomáše Kláska (za KDU-ČSL) neví, co dostanou z předešlé výzvy. Druhá výzva je podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) určená hlavně pro investice, které nebylo možné rychle projektovat. Čekal na ni i kraj, jenž chce získat peníze na opravu někdejšího domova pro seniory S-centrum v Hodoníně.

„Až od včerejška víme, jaké podmínky vůbec pro přípravu projektu máme. Určitě projekt nachystáme tak, abychom se tam mohli přihlásit. Vím, že obce čekají s dalšími projekty," informoval. Lužice chtějí žádat o peníze na opravu dětských hřišť a komunikací v areálu Cihelna, na obnovu služebny obecní policie a výstavbu skladového zázemí pro obec.

Předešlá výzva měla být podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) vyhodnocena rychleji. „Starostové ještě nemají přesnou částku, která z první výzvy přijde, což je samozřejmě špatně a je potřeba být v tomto rychlejší,“ uvedl při návštěve postižených obcí dva roky od katastrofy. Zúčastnil se také sousedských slavností, které se k výročí konají v Mikulčicích na Hodonínsku a Moravské Nové Vsi na Břeclavsku.

Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že nová výzva je pokračováním Strategie obnovy části Jihomoravského kraje, kterou v červnu 2021 zasáhlo tornádo. Podle strategie připravené ve spolupráci s ministerstvem financí dosáhnou celkové náklady na obnovu majetku obcí a kraje přes 1,3 miliardy korun.

V první výzvě od 1. října 2021 do 30. června 2022 byly podány žádosti o podporu asi 480 milionů korun. Aktuální výzva obnáší téměř 859 milionů korun a měla by pokrýt řešení veškerých škod na majetku územních samosprávných celků způsobených tornádem. Novinkou je možnost žádat o peníze na takzvané sekundární škody, způsobené nikoliv tornádem, ale až následně, například těžkou technikou odvážející suť. „Byly poničené veřejné plochy, chodníky, komunikace," doplnil Klásek.

Žádosti v nové výzvě lze předkládat od 17. července až do konce května příštího roku. „Příprava projektů pro obnovu majetku zpravidla zabere nějaký čas, a to především u větších investic. Chceme dát dotčeným samosprávám dostatečný prostor pro přípravu projektů, zmíním třeba S-centrum Hodonín, u kterého se počítá s předložením žádosti až v roce 2024. Přitom se jedná o jeden ze symbolů obnovy postiženého území, který nemůže zůstat stranou," sdělil vrchní ředitel sekce evropských a národních programů ministerstva pro místní rozvoj Leo Steiner.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky JMK, tornádo, opravy, Hodonínsko, Břeclavsko, výročí

Komentáře

Marie Glanczová

pomohli svou prací i finančně obyčejní lidé -stát a neziskovky jim tyto peníze ještě chtěli zdanit, Hladík sliboval hory doly a nic....pan"ministr", všechno jen jen hrabání peněz pro sebe a nanejvýš ua-hnus

Neděle, 25. června 2023, 20:15Odpovědět

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.