Do brněnské ZOO přibylo stádo tahrů himálajských. Budou základem nově vznikající expozice

Autoři | Foto ZOO Brno | Zdroj ZOO Brno

Nový přírůstek z daleké Himálaje přivítali chovatelé v brněnské ZOO. Skupinka tahrů himálajských se stane součástí nové expozice, která představí zvířecí obyvatele dálných velehor. Příbuzní horské kozy divoké se usídlili v prostoru nad pekari bělobradými, kde mohli návštěvníci dříve vidět kozorožce sibiřské.

„V průběhu srpna dorazilo celkem šest zvířat. Nejprve čtyři samice z Francie a následně také dva samci z Košic. Spojování bylo bezproblémové, samci se zpočátku drželi stranou, ale brzy začali následovat samice a dnes už se celé stádo pohybuje společně a spolu také odpočívá,” řekla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

Tahři jsou prvním novým druhem pro plánovaný expoziční celek Himálaj, který představí nejtypičtější zvířata těchto specifických a drsných končin.

Zvířecí vládci himálajských skal

Tahři jsou výborně přizpůsobení životu v horských oblastech. Mají kopyta s tvrdými okraji a měkkým pružným jádrem. Ty jim umožňují přimknout se k hladkému povrchu skal.

Jejich typickým znakem je červenohnědá až tmavě hnědá hustá srst se silnou podsadou. V zimě je dokáže snadno zahřát, nicméně při jarním oteplení je spíše na obtíž, takže ji většinu ztratí a v letním období jsou celkově světlejší.

Srst dospělých samců je obzvlášť dlouhá a hustá, takže jsou na první pohled odlišitelní od samic. Obě pohlaví mají rohy, u samců bývají delší a mohou měřit až 46 centimetrů. Také jsou stočené dozadu a směrem k tělu, což zabraňuje vážným zraněním při soubojích o samice v době páření.

Vzácný druh, jemuž hrozí postupné vyhynutí

Tahři himálajští žijí v malých stádech čítající maximálně 20 jedinců. Obývají horské svahy Himálají od západní Indie po východní Bhútán, a to až do výšky 5000 m n. m. Izolované populace se nacházejí i na Novém Zélandu, v Kalifornii, Novém Mexiku či jižní Africe, kam byly vysazeny kvůli lovu.

Jsou to býložravci a živí se hlavně trávou, rostlinami a také listy keřů, pokud jsou pastviny pokryté sněhem. Dožívají se až 14 let, v lidské péči to může být i 20 let.

Tahři himálajští jsou významnou složkou potravy „duchů hor“, sněžných levhartů. Ohrožuje je nadměrný lov a narušování přirozeného prostředí. Na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN jsou vedeni jako druh téměř ohrožený (Near Threatened).

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ZOO, Brno, zvířata, tahr himálajský, Zoologická zahrada Brno, Himálaj, Mezinárodní svaz ochrany přírody, Košice, Bhútán, Nové Mexiko, Francie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.