Ministerstvo životního prostředí (MŽP) bude znovu posuzovat žádost o prodloužení platnosti vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA) k těžbě štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Ministerstvo v minulosti rozhodlo o neprodloužení platnosti EIA na základě rozkladu, toto rozhodnutí ale zrušilo a bude žádost posuzovat znovu.
Upozornila na to advokátní kancelář Frank Bold Advokáti, která zastupuje část žalobců ve sporu, zrušení rozhodnutí potvrdilo i ministerstvo. O těžbu se vede spor už několik let, obce z okolí se obávají, že těžba ohrozí zdroj vody v Bzenci, který zásobuje vodou 140 tisíc lidí.
Podle ministerstva i podle právníků opětovné posuzování žádosti o prodloužení platnosti EIA dění kolem těžby významněji neovlivní. Další dění okolo povolení těžby štěrkopísku závisí na postupu Českého báňského úřadu (ČBÚ), jehož rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru letos v březnu zrušil Krajský soud v Brně. Proti rozsudku navíc podala firma České štěrkopísky, která plánuje na Hodonínsku těžbu, kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
„MŽP rozklad 19. května vyřídilo s tím, že unesení o neprodloužení platnosti stanoviska EIA pro nezákonnost zrušilo. Důsledek pro povolovací proces je takový, že stanovisko EIA je aktuálně platné a žádost o prodloužení platnosti stanoviska EIA nyní MŽP vyřizuje znovu. Nicméně pro povolovací proces těžby budou podstatné zejména nedávné závěry rozsudku Krajského soudu v Brně, kterým bylo zrušeno rozhodnutí Českého báňského úřadu (ČBÚ) o stanovení dobývacího prostoru," uvedla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková.
Podle právníka Jana Slezáka z Frank Bold Advokáti ale s ohledem na rozsudek krajského soudu nemůže být platnost EIA prodloužena. „Rozhodnutí o zrušení neprodloužení závazného stanoviska EIA znamená, že bude ministerstvo životního prostředí znovu posuzovat žádost o jeho prodloužení. S ohledem na rozsudek Krajského soudu v Brně však podle nás k prodloužení fakticky dojít nemůže, protože závazné stanovisko EIA je nezákonné, neboť již od počátku vycházelo z nedostatečných podkladů," uvedl Slezák.
Soud zrušil rozhodnutí úřadu o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu u Moravského Písku dvakrát. Vodovody a kanalizace i obce byly se žalobou úspěšné nejen letos, ale i v roce 2020. Stanovení dobývacího prostoru přitom neznamená povolení k těžbě. O té musí úřad rozhodnout v dalším řízení až poté, co bude platné rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. Spor o těžbu štěrkopísku se táhne několik let. Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje vodou 140 tisíc lidí. Je to pátý největší zdroj v republice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.