Nenahraditelnou funkci mají rozvodny v distribuční soustavě. Zásobují velká obchodní centra, fabriky, letiště nebo stovky tisíc domácností. Jejich rekonstrukce je však mnohdy běh na dlouhou trať, zvláště pak u největších objektů, které jsou v energetické soustavě klíčové. Energetikům se ale modernizace infrastruktury postupně daří.
Odborníci naposledy opravili za více než 200 milionů korun rozvodnu v Sokolnicích u Brna, která je stěžejní pro celou jižní Moravu i sousední kraje. Tamější zařízení pochází z padesátých let minulého století a slouží více než 300 tisícům odběratelům z Jihomoravského kraje včetně Brna. Zároveň je také zásobním zdrojem pro východní Moravu, Vysočinu nebo jadernou elektrárnu v Dukovanech. Nyní doznala stavba i její technologie kompletní proměny, jež trvala i s přípravami několik let.
„Jde o jednu z našich investičních akcí. Dokončení rekonstrukce rozvodny je pro nás významným krokem. Vzhledem k důležitosti zařízení muselo rekonstrukce uskutečnit za plného provozu, čemuž jsme přizpůsobili i stavební plány. Nemuseli jsme tak zařízení odpojovat a nijak omezovat dodávky elektrické energie našim odběratelům,“ sdělil Drbně Pavel Čada, místopředseda představenstva distribuční společnosti EG.D, jež spadá do koncernu E.ON.
Pro energetiky je rekonstrukce podobně rozsáhlých rozvoden důležitá z více důvodů. Nejen že nyní dosáhnou stabilizace energetické sítě, jsou lépe připraveni na neočekávané události a odpadá riziko poruch, ale také významně vylepšuje kritickou infrastrukturu. Sokolnická rozvodna, jež má do roku dosáhnout až na 665 Megawattu za hodinu, je jedna z nejdůležitějších staveb na energetické mapě České republiky. Mezi takové patří rovněž rozvodna Dasný u Českých Budějovic, zařízení u Slavětic na Třebíčsku, objekty v Otrokovicích na Zlínsku nebo Čebíně na Brněnsku, kde se úprava plánuje v následujících letech.
„Všechny postupně podstupují rekonstrukci a modernizace. Jedná se o náročný proces, jelikož je nutné revitalizaci dělat za provozu,“ sdělil Filip Řimnáč, vedoucí správy v oblasti rozvoden EG.D.
Cesta k rekonstrukci podobně rozsáhlých areálů ale není jednoduchá. Podle Petra Vaculíka, vedoucího velmi vysokého napětí dispečerských sítí EG.D, by bylo ideální, kdyby bylo možné postavit novou rozvodnu takzvaně na zelené louce a převést na ni provoz. Praxe je však daleko složitější. Bylo by nutné například vykoupit okolní pozemky, což celou investici prodražuje. Nezbývá tak mnohdy nic jiného opravovat za provozu.
I z tohoto důvodu E.ON, který zajišťuje distribuci elektřiny na území Jihočeského, Jihomoravského kraje a také části Vysočiny, Olomouckého a Zlínského kraje, navyšuje v posledních letech rozpočet na rozvoj.
„Vzhledem k situaci s připojováním obnovitelných zdrojů společnost do roku 2030 navýšila finanční prostředky na posílení a smartifikaci distribuční sítě o více než osm miliard korun. Týká se to například kabelizace a automatizace sítí, modernizace vedení velmi vysokého, vysokého i nízkého napětí nebo výstavby nových rozvoden,“ dodal Čada.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.