pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Lidé v Břeclavi dostanou hnědé popelnice na bioodpad

Lidé v Břeclavi si mohou požádat o hnědou popelnici, která je určená na nepotřebný bioodpad. Nádoba bude k dispozici zdarma pro rodinné domy a poslouží především k vyhazování zbytků z kuchyně, jako jsou slupky, zbytky ovoce a zeleniny nebo kávový odpad.

Břeclavané, kteří mají ve městě trvalý pobyt, budou moci od pondělí 18. ledna žádat o popelnice na bioodpad. Hnědé nádoby, které například Brňané využívají už od dubna, poslouží na zbytky z kuchyně, kterých v komunálním odpadu v posledních letech stále přibývá. „Rozbory obsahu kontejnerů a popelnic ve městě nám ukázaly, že někde i přes polovinu jejich objemu tvoří biologicky rozložitelná složka. Hledali jsme cestu k lepšímu separování této složky odpadu a rozhodli jsme se, že nabídneme do každého rodinného domu biopopelnici,“ vysvětlilo vedení města.

Podle nového zákona o odpadech je nově stanovena povinnost zvýšit separaci odpadu z 30 % na 60 % do roku 2025. Břeclav je podle dat za rok 2020 na úrovni 27 %.

Na jaře budou do rodinných domů nabídnuty zdarma také kompostéry na biologický odpad ze zahrádek. „Po dobré zkušenosti s tříděním bioodpadu Na Valtické rozšíříme jeho třídění od roku 2023 také jeho třídění na sídlištích,“ řekl břeclavský místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní). Náklady na pořízení kompostérů spolufinancují fondy Evropské unie, hnědé popelnice pořídilo město.

Do seznamu čekajících na biopolelnice a kompostéry se v minulém roce zapsalo více než tisíc zájemců. Ti jsou nyní pracovníky Technických služeb oslovováni jako první. K vyzvednutí popelnice, které stojí v Rena Hall v areálu bývalého cukrovaru, potřebují Břeclavané občanský průkaz, číslo popisné a číslo parcely, na které bude nádoba umístěna.

Co do bio popelnic patří? Především kuchyňský bioodpad – zbytky potravin rostlinného původu, slupky a zbytky zeleniny a ovoce, jádřince, pecky, ale i čajové sáčky, kávový odpad.                                                              
Do bio popelnice nepatří: živočišné zbytky jako např. maso, oleje, tuky kosti, mléčné výrobky, stavební odpad, kamení, textil, cigarety, popel a samozřejmě komodity jako plasty, kovy, sklo a směsný komunální odpad.

Ohodnoť článek

Foto Archiv Jihlavská Drbna

Štítky hnědé popelnice, bioodpad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.