Jihomoravský kraj
SpolečnostObce a kraj neuspěly s námitkami proti těžbě u Moravského Písku. Projekt může ohrozit zdroj vody pro 100 tisíc lidí
Český báňský úřad zamítl námitky obcí a Jihomoravského kraje proti stanovení dobývacího prostoru v případě těžby štěrkopísku u Moravského Písku na Hodonínsku. Uvedl to mluvčí úřadu Bohuslav Machek. Podle něj úřad potvrdil pouze stanovení dobývacího prostoru, neznamená to povolení těžby. Usiluje o ni firma České štěrkopísky, která nyní může podat žádost o těžbu. Úřad o ní bude rozhodovat v novém řízení. Proti těžbě bojují okolní obce i kraj kvůli obavám ze znečištění blízkého zdroje pitné vody pro 100.000 obyvatel na Hodonínsku. Obce se budou bránit u soudu.
DopravaPřes vodní nádrž Nové Mlýny povede cyklostezka, bude součástí nového mostu
Stavba cyklostezky přes Nové Mlýny může začít, omezení investic Jihomoravského kraje ji neohrozí. Stavbu dnes na svém zasedání schválili jihomoravští zastupitelé, dokončena má být v červnu příštího roku.
KoronavirusV Nemocnici u svaté Anny v Brně se muž vyléčil z těžkého stavu covidu-19
Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se muž vyléčil z covidu-19 v těžkém stavu. Nadále ale zůstává na anesteziologicko resuscitační klinice kvůli jiným zdravotním problémům, řekla ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V nemocnici je tak s koronavirem ve vážném stavu jedna žena. Od pondělí jí personál podává lék remdesivir, dostávat ho bude deset dní. V Jihomoravském kraji bylo k dnešnímu ránu 493 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví.
SpolečnostVIDEO: Jihomoravští policisté otestovali unikátní bezpilotní letoun, mohl by doplnit vrtulníky při pátrání
Unikátní bezpečnostní letoun těžké kategorie, který v minulém týdnu testovala jihomoravská policie, by brzy mohl pomoct s pátráním po pohřešovaných, sledováním silničního provozu nebo s bezpečnostními akcemi. Stroj dokáže za malé náklady vykonávat mise dlouhé až dvacet minut. V budoucnu by mohl doplnit běžné vrtulníky.
DopravaNa jižní Moravě od 25. května vyjedou znovu školní spoje
Jihomoravský kraj chystá od pondělí 25. května obnovení provozu školních autobusů, tedy spojů na pravidelných linkách, které ráno a odpoledne zajišťují převážně dopravu školáků. Už od středy 13. května přestanou autobusy automaticky stavět v zastávkách na znamení, lidé si budou muset opět stisknout tlačítko, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí kraje Monika Brindzáková. Od soboty 16. května také začne jezdit turistický vlak Expres Pálava-Podyjí a o týden později i cyklobusy. Od 23. května začnou jezdit také znovu vlaky mezi Čejčí a Hodonínem.
SpolečnostNemocnice u svaté Anny přijala ženu s covid-19 ve vážném stavu. Lékaři jí budou léčit remdesivirem
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dnes přijala pacientku s diagnózou nemoci covid-19 ve vážném stavu. Lékaři se ženě podávat remdesivir. Žena bude první pacientkou v brněnské nemocnici, kterou budou léčit experimentálním lékem.
KrimiPolicisté na jižní Moravě řeší první krádeže vinné révy
Ačkoliv situace ohledně pandemie na několik týdnů značně stmelila český národ, stále se najdou tací, kteří i za nepříznivé doby škodí ostatním. Jihomoravští policisté například evidují první krádež vinné révy letošního roku. Zatím neznámý zloděj ukradl v Čejkovicích na tři stovky sazenic odrůdy Sauvignon Gris.
ZdravíDětské pacienty s onemocněním dýchacích cest již brzy přivítá nová dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy
Děti s onemocněním dýchacích cest budou brzy jezdit do moderní léčebny. Nové prostory totiž brzy vyrostou u té stávající, která stojí v Ostrově u Macochy. Současná speleoterapeutická léčebna funguje provizorně už 35 let v prostředí CHKO Moravský kras v blízké Císařské jeskyni, která nyní získá novou moderní budovu šitou na míru jejímu provozu. Speleoterapie je léčebná metoda onemocnění dýchacích cest, která využívá pobyt v krasových jeskyních.
KoronavirusImunitu si proti COVID-19 vytvořila jen setina populace, téměř polovina nakažených je už ale vyléčená
Studie, která zkoumala četnost výskytu protilátek proti COVID-19 v české populaci, objevila, že imunizace se v Česku pohybuje jen kolem jednoho procenta. Testovali se dobrovolníci v Brně, Praze, Litoměřicích, Olomoucku a Litovelsku, celkem se jí zúčastnilo 26 500 osob. Nové případy onemocnění ale přibývají pomaleji než roste počet vyléčených lidí, v Česku se již uzdravilo 47,9 % nakažených.
DopravaV autobusech na celé jižní Moravě půjde od léta platit kartou
Cestující linkovými autobusy na jižní Moravě by měli mít už v létě možnost zaplatit jednorázovou jízdenku ve všech vozech platební kartou, přesný termín ještě není daný. Zatím jsou pokladny nainstalované téměř ve 200 autobusech. Brněnský dopravní podnik, který je součástí krajského integrovaného systému, chtěl spustit tuto možnost od 1. června, protože už má všech vozidlech tzv. validátory připravené. Počká však, až bude systém kompletně připravený i v krajských autobusech, uvedli mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková a mluvčí společnosti KORDIDS JMK Květoslav Havlík.









