středa 28. října 2020 Státní svátek

Imunitu si proti COVID-19 vytvořila jen setina populace, téměř polovina nakažených je už ale vyléčená

Studie, která zkoumala četnost výskytu protilátek proti COVID-19 v české populaci, objevila, že imunizace se v Česku pohybuje jen kolem jednoho procenta. Testovali se dobrovolníci v Brně, Praze, Litoměřicích, Olomoucku a Litovelsku, celkem se jí zúčastnilo 26 500 osob. Nové případy onemocnění ale přibývají pomaleji než roste počet vyléčených lidí, v Česku se již uzdravilo 47,9 % nakažených.

Nejvíce osob s protilátkami je na Litovelsku

Studie, prokázala, že onemocnění COVID-19 prošlo Českou republikou poměrně mírně. Protilátky proti onemocnění má v populaci průměrně 0 - 1,3 % lidí a ani v nejvíce zasažené oblasti na Litovelsku nepřesáhnul podíl osob s protilátkami 5 %. Ve všech zkoumaných skupinách obyvatel odhalili výzkumníci celkem 107 osob s pozitivním testem na protilátky. U více než poloviny z nich mělo přitom onemocnění bezpříznakový průběh. „Velmi pozitivním faktem a metodicky přínosným poznatkem je, že studie prokázala velký zájem občanů ČR o podobný typ testování,“ uvádí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Seniory a chronicky nemocné zasáhla infekce málo

Zranitelné skupiny obyvatel, které chránila karanténní opatření, zasáhlo onemocnění v poměrně malém rozsahu.Protilátky se vyskytovaly jenom u 0 - 0,6 % z nich. „Je to očekávatelný závěr. Ve výsledku studie se Česká republika neodlišuje od zjištění, která jsou předběžně známa z okolních zemí. Nejsme žádná výjimka. Fakt, že nemoc zatím neprostoupila populací znamená, že jsme opatření proti šíření koronaviru přijali včas. Do případných dalších vln je potřeba na toto myslet a připravit programy na ochranu zranitelných skupin obyvatel. Díky vybudovanému systému časné detekce rizik nyní můžeme pokračovat v kontrolovaném uvolňování opatření. Děkuji všem, kteří se na studii podíleli,“ říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch 

Podíl nově potvrzených případů neustále klesá

V Česku se již vyléčilo 47,9 % nakažených, každý den navíc přibývá více vyléčených, než nově diagnostikovaných. I když se nezměnil denní počet testů, klesá také podíl pozitivních výsledků. Denní podíl testů s pozitivním výsledkem klesá pod 1 %. Hlavní prioritou tak už nejsou plošná opatření, ale spíř kontrola lokálních ohnisek. „Ukazuje se, že již nemáme plošný problém, že by nám rostl počet pacientů v rámci celé populace, ale objevují se lokální ohniska, a to musíme řešit. Chceme proto využít úspěšný model spolupráce s Armádou ČR, která je skvělým partnerem. Díky systému sledování počtu nakažených víme, kde nastává problém. Budeme moci zacílit na toto ohnisko a přijmout zde opatření, jako například teď na Chebsku,“ dodává ministr Vojtěch.

V Jihomoravském kraji je podíl již vyléčených pacientů ještě vyšší

V Jihomoravském kraji hygienická stanice evidovala v období od prvních případů 11. března do 6. května celkem 459 nemocných, 307 (67 %) z nich se již vyléčilo. Nemoci podlehlo 16 lidí, průměrný věk mrtvých je 75 let. „Nově identifikované případy jsou v naprosté většině z okruhu lidí, kteří byli s nemocnými v úzkém kontaktu, tedy členové rodiny či spolubydlící. Už prakticky nezaznamenáváme případy, které by vznikly v souvislosti s takzvaným komunitním šířením infekce,” říká Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje. V karanténě kvůli rizikovému kontaktu s nakaženým člověkem zůstává v kraji 31 osob, v karanténě pendlerů a lidí vracejících se ze zahraničí je nyní 113 osob. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ministerstvo zdravotnictví

Štítky koronavirus, testování, studie, imunizace, protilátky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.