VYTÁHNĚTE INLAJNKY, ZÁVODNÍ SEZÓNA ZAČALA UŽ I NA JIHU MORAVY!

Ježdění na bruslích, opatřených kolečky, původně hobby zábava rychlobruslařů, ale i mnoha cyklistů, atletů, hobíků, už bylo loni sportem na OH mládeže. Po čtvrteční jihomoravské závodnické premiéře na dosud „utajeném“ oválu v Ráječku na Blanensku pokračovali inlajnisté v neděli ve Veselí nad Mor. a 29. 4. v Brně - Komárově

Na asfaltovém okruhu V Ráječku u Blanska, vtipně nataženém kolem fotbalového hříště, začala ve středu oficiálně nová hlavní sezóna závodního inlajnového bruslení v Jihomoravském kraji. V neděli 26. 4. na ráječskou premiéru navážou závody pro veřejnost i registrované sportovce všech věkových kategorií ve Veselí nad Moravou. A 29. 4. začne seriál pravidelných středečních závodů, hodných pro začátečníky a mládež, ve sportovním parku v Brně – Komárově.

Veselští pořadatelé avizují, že pojedou naposledy na silnicích jejich města, protože ve Veselí už finišuje stavba nejnovějšího inlajnového stadiónu v České republice, prvního pořádného, homologovatelného, na jihu Moravy.

ČTVRTSTOLETÁ INLAJNOVÁ HISTORIE, ROZMACH NA STEZKÁCH, DRÁHOVÉ OVÁLY V SOUČASNOSTI


Že je jízda na (kolečkových) bruslích vedle ježdění na kole v ČR nejmasověji zlidovělým sportem, rodinným sportem posledního desetiletí, to potvrzují obchodníci i plno na mocně rozšiřované síti inlajnových a cyklistických stezek po ČR.  Rozvoj inlajnového sportu, který už byl loni ukázkovým na letních OH mládeže v Číně, je tak prudký, že zaskočil i mnohé projektanty. V případě Brna, například, ani jeden ze dvou přibližně čtyřsetmetrových oválů není schopen hostit větší mezinárodní závod: oba jsou úzké, jeden se zatáčkami tak prudce zatáčejícími, že sportovně trénované 13leté dítě už jimi nemůže projet naplno, protože by nezatočilo… Na závodních bruslích s průměry koleček 100 – 110 mm se na rovině bruslí srovnatelně rychle jako na kole. Špičkoví závodníci kolem 50 km/h.

Loni v září byl nákladem přibližně 60 milionů Kč zprovozněn inlajnový rychlobruslařský a bruslařský stadion v Ostravě „U cementárny“. Na konci června bude hostit mítink Světového poháru.

OVÁLY, KTERÉ RÁD I KOUČ SÁBLÍKOVÉ

O tom, že jde pro bezpečné inlajnové ježdění a závodění dětí i dospělých, budovat ovály pro „kolečkáře“ i s podstatně nižšími náklady, svědčí jak racionálně jednoduchý vesnický ovál (šíře 3 m) v Ráječku, tak příklad ze sídliště v Otrokovicích: položení tamní 6 m široké asfaltové dráhy kolem fotbalového hříště přišlo radnici na 2 miliony…

Je to nejpříjemnější a i pro přípravu našich rychlobruslařů zatím nejlepší inlajnový ovál, který v ČR známe,“ říká o denně využívaném otrokovickém stadiónu trenér rychlobruslařské vítězky OH Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Právě on, osobnost ledového bruslení – vizionářsky už před čtvrtstoletím spoluzakládal s dalším rychlobruslařským reprezentačním trenérem Jindřichem Paříkem, trenérem novějšího olympijského ledového short-tracku, Český svaz kolečkového bruslení. Před třemi roky navrhl Novák do jeho čela brněnského cyklistického olympionika, jednoho z mnoha milovníků kolečkových bruslí, Michala Hrazdíru. Hrazdíra byl předsedou svazu zvolen, ve funkci je dodnes.

Z LEDU NA INLAJNKY, V ZIMĚ ZASE NA LED

Do jaké míry je reálná taková představa, při níž v kolečkovém bruslení vytrénované děti a mládež automaticky jsou v zimě systémově přesunuty k tréninkům ledového rychlobruslení, uvidíme u nás v budoucnu. Až bude u nás stát i první speciální rychlobruslařský dlouhý ovál s umělým ledem (a s krátkým ledovým oválem mezi hokejovými mantinelky uprostřed). Zatímco v ČR se na tom projektu teprve pracuje, například v Německu už je tato společná příprava a preference podpory talentů pro olympijské sporty praxí. V kolečkovém bruslení a ledovém rychlobruslení například v Berlíně nebo Erfurtu. S cílenou podporou politiky měst, regionů i země

Inlajnový ovál ve Veselí se buduje v délce 166,6 m, šířce 6 m, se sklonem v zatáčkách 7 %. Délka je shodné s domácím oválem 4násobné čs. olympioničky short-tracku Kateřiny Novotné v Benátkách nad Jizerou 3 x okruh = 500 m, prestižní mezinárodní distance).

Ti, kteří preferují v zimě rychlobruslení na dlouhých ledových oválech, naopak v létě rádi trénují a závodí na asfaltových drahách délky kolem 400 m (Otrokovice, Nové Město na Moravě nebo ve Žďáru nad Sázavou 333,3 m). Že je podobná dráha, byť užší, i v sousedství Moravského krasu v Ráječku, to je pro ně příjemné překvapení. A v zemi Sáblíkové i důkaz prozíravosti tamního obecního úřadu: denně tam míří spousty bruslařů z obce, ale i přespolních… Je to mnohem bezpečnější, než bruslit po ulicích, v dopravním ruchu. A o tom to také je…

Z prvních výsledků inlajnové sezóny na jihu Moravy – „Spring Open Ráječko 2015“, pořadatel ASK Blansko Speedskating Moravský kras, okruh v Ráječku, 22. 4. 2015: dívky:  1. Martina Lusková (ZŠ Sloup) 50,2 s., 2. Nikola Francová (ZŠ Doubravice n. Svit.), 3. Petra Zhořová (ZŠ Černá Hora), hoši: 1. Lukáš Kašparec (ZŠ Černá Hora), 2. Jakub Liška (ZŠ Brno – Vinohrady),…  Nový rekord oválu: Martina Lusková 50,2 s.

Tisková zpráva

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ovál, Morava, olympijské hry, sport, brusle, Brno, Veselí nad Moravou, Česko, okres Blansko, Martina Sáblíková

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.