Ježdění na bruslích, opatřených kolečky, původně hobby zábava rychlobruslařů, ale i mnoha cyklistů, atletů, hobíků, už bylo loni sportem na OH mládeže. Po čtvrteční jihomoravské závodnické premiéře na dosud „utajeném“ oválu v Ráječku na Blanensku pokračovali inlajnisté v neděli ve Veselí nad Mor. a 29. 4. v Brně - Komárově
Na asfaltovém okruhu V Ráječku u Blanska, vtipně nataženém kolem fotbalového hříště, začala ve středu oficiálně nová hlavní sezóna závodního inlajnového bruslení v Jihomoravském kraji. V neděli 26. 4. na ráječskou premiéru navážou závody pro veřejnost i registrované sportovce všech věkových kategorií ve Veselí nad Moravou. A 29. 4. začne seriál pravidelných středečních závodů, hodných pro začátečníky a mládež, ve sportovním parku v Brně – Komárově.
Veselští pořadatelé avizují, že pojedou naposledy na silnicích jejich města, protože ve Veselí už finišuje stavba nejnovějšího inlajnového stadiónu v České republice, prvního pořádného, homologovatelného, na jihu Moravy.
ČTVRTSTOLETÁ INLAJNOVÁ HISTORIE, ROZMACH NA STEZKÁCH, DRÁHOVÉ OVÁLY V SOUČASNOSTI
Že je jízda na (kolečkových) bruslích vedle ježdění na kole v ČR nejmasověji zlidovělým sportem, rodinným sportem posledního desetiletí, to potvrzují obchodníci i plno na mocně rozšiřované síti inlajnových a cyklistických stezek po ČR. Rozvoj inlajnového sportu, který už byl loni ukázkovým na letních OH mládeže v Číně, je tak prudký, že zaskočil i mnohé projektanty. V případě Brna, například, ani jeden ze dvou přibližně čtyřsetmetrových oválů není schopen hostit větší mezinárodní závod: oba jsou úzké, jeden se zatáčkami tak prudce zatáčejícími, že sportovně trénované 13leté dítě už jimi nemůže projet naplno, protože by nezatočilo… Na závodních bruslích s průměry koleček 100 – 110 mm se na rovině bruslí srovnatelně rychle jako na kole. Špičkoví závodníci kolem 50 km/h.
Loni v září byl nákladem přibližně 60 milionů Kč zprovozněn inlajnový rychlobruslařský a bruslařský stadion v Ostravě „U cementárny“. Na konci června bude hostit mítink Světového poháru.
OVÁLY, KTERÉ RÁD I KOUČ SÁBLÍKOVÉ
O tom, že jde pro bezpečné inlajnové ježdění a závodění dětí i dospělých, budovat ovály pro „kolečkáře“ i s podstatně nižšími náklady, svědčí jak racionálně jednoduchý vesnický ovál (šíře 3 m) v Ráječku, tak příklad ze sídliště v Otrokovicích: položení tamní 6 m široké asfaltové dráhy kolem fotbalového hříště přišlo radnici na 2 miliony…
„Je to nejpříjemnější a i pro přípravu našich rychlobruslařů zatím nejlepší inlajnový ovál, který v ČR známe,“ říká o denně využívaném otrokovickém stadiónu trenér rychlobruslařské vítězky OH Martiny Sáblíkové Petr Novák.
Právě on, osobnost ledového bruslení – vizionářsky už před čtvrtstoletím spoluzakládal s dalším rychlobruslařským reprezentačním trenérem Jindřichem Paříkem, trenérem novějšího olympijského ledového short-tracku, Český svaz kolečkového bruslení. Před třemi roky navrhl Novák do jeho čela brněnského cyklistického olympionika, jednoho z mnoha milovníků kolečkových bruslí, Michala Hrazdíru. Hrazdíra byl předsedou svazu zvolen, ve funkci je dodnes.
Z LEDU NA INLAJNKY, V ZIMĚ ZASE NA LED
Do jaké míry je reálná taková představa, při níž v kolečkovém bruslení vytrénované děti a mládež automaticky jsou v zimě systémově přesunuty k tréninkům ledového rychlobruslení, uvidíme u nás v budoucnu. Až bude u nás stát i první speciální rychlobruslařský dlouhý ovál s umělým ledem (a s krátkým ledovým oválem mezi hokejovými mantinelky uprostřed). Zatímco v ČR se na tom projektu teprve pracuje, například v Německu už je tato společná příprava a preference podpory talentů pro olympijské sporty praxí. V kolečkovém bruslení a ledovém rychlobruslení například v Berlíně nebo Erfurtu. S cílenou podporou politiky měst, regionů i země
Inlajnový ovál ve Veselí se buduje v délce 166,6 m, šířce 6 m, se sklonem v zatáčkách 7 %. Délka je shodné s domácím oválem 4násobné čs. olympioničky short-tracku Kateřiny Novotné v Benátkách nad Jizerou 3 x okruh = 500 m, prestižní mezinárodní distance).
Ti, kteří preferují v zimě rychlobruslení na dlouhých ledových oválech, naopak v létě rádi trénují a závodí na asfaltových drahách délky kolem 400 m (Otrokovice, Nové Město na Moravě nebo ve Žďáru nad Sázavou 333,3 m). Že je podobná dráha, byť užší, i v sousedství Moravského krasu v Ráječku, to je pro ně příjemné překvapení. A v zemi Sáblíkové i důkaz prozíravosti tamního obecního úřadu: denně tam míří spousty bruslařů z obce, ale i přespolních… Je to mnohem bezpečnější, než bruslit po ulicích, v dopravním ruchu. A o tom to také je…
Z prvních výsledků inlajnové sezóny na jihu Moravy – „Spring Open Ráječko 2015“, pořadatel ASK Blansko Speedskating Moravský kras, okruh v Ráječku, 22. 4. 2015: dívky: 1. Martina Lusková (ZŠ Sloup) 50,2 s., 2. Nikola Francová (ZŠ Doubravice n. Svit.), 3. Petra Zhořová (ZŠ Černá Hora), hoši: 1. Lukáš Kašparec (ZŠ Černá Hora), 2. Jakub Liška (ZŠ Brno – Vinohrady),… Nový rekord oválu: Martina Lusková 50,2 s.
Tisková zpráva
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.