Lobbista Marek Dalík je na svobodě. Dnes odpoledne opustil věznici ve Znojmě, kde si od září 2016 odpykával trest související s kauzou kolem nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Informaci potvrdila mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby Petra Kučerová. Příkaz k Dalíkovu okamžitému propuštění dnes vydal Nejvyšší soud. Soud neveřejně projednal dovolání jak Dalíka, tak státního zastupitelství.
Podrobnosti rozhodnutí mluvčí soudu Petr Tomíček nesdělil. Soud má nyní podle trestního řádu 20 dní na zpracování písemného odůvodnění, to pak zkontroluje soudní kancelář a rozhodnutí bude odesláno spolu se spisem k Městskému soudu v Praze, uvedl Tomíček. Městský soud případ řešil jako první instance, proto bude na něm, aby rozhodnutí doručil stranám. Před doručením Nejvyšší soud nemůže důvody svého verdiktu komentovat.
Dalík podle všeho odjel z budovy věznice ve voze Volvo s tmavými skly, s novináři nemluvil. Čekající žurnalisté viděli jen na řidiče vozu, přes tmavá skla ale nebylo možné zahlédnout zbytek posádky. Advokát Radek Šmerda, který se podílel na Dalíkově obhajobě, prozradil, že pro klienta přijel do Znojma jeho kolega, advokát z Brna. Bylo domluveno, že auto vjede dovnitř do areálu věznice, což se také stalo.
Šmerda během dne neměl bližší informace k výroku Nejvyššího soudu, za daných okolností předpokládal, že soud verdikt nad Dalíkem zrušil a případ vrátí k novému projednání se závazným právním názorem. Dalíka tedy pravděpodobně čeká nový proces. Nejvyšší soud má sice pravomoc sám vynést definitivní zprošťující verdikt, využívá ji však zcela výjimečně.
Policisté vyšetřovali Dalíka, který působil jako poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu obrněných vozů Pandur.
Soud Dalíka nakonec poslal do vězení na čtyři roky za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu popíral, nakonec strávil ve vězení přes sedm měsíců.
Dovolání v Dalíkově kauze podal jak sám odsouzený, tak Nejvyšší státní zastupitelství. Nesouhlasilo s mimořádným snížením trestu pod zákonnou sazbu pět až deset let. Podle žalobců se Dalík snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník.
Nákup obrněných vozidel Pandur v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, ve které Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.