Marné bouchání na dveře a vyzvánění telefonu eskalovalo v Brně v dramatickou záchranu života seniorky. Ženu začala postrádat její dcera, které se osmdesátnici nedařilo kontaktovat. Ukázalo se, že důchodkyně zůstala kvůli zdravotním problémům ležet na podlaze svého bytu.
Velké díky vyjádřila rodina zraněné seniorky strážníkům, kteří zamířili k panelovému domu v brněnské Bystrci. Právě tam se měla nacházet dvaaosmdesátiletá žena, která svým příbuzným nebrala telefon. Bezvýznamné byly také snahy otevřít dveře jejího bytu, jelikož v nich zůstal zevnitř zastrčený klíč.
Brzy začalo být jasné, že je seniorka v ohrožení života. „Strážníci, kteří dorazili na uvedenou adresu jako první, proto ihned začali zjišťovat, kudy by se k seniorce dalo nejlépe dostat. Přes operační středisko přivolali kolegy z pořádkové jednotky a mezitím oslovili sousedy, aby bylo už v předstihu jasné, odkud by šlo slanit," popsal za strážníky mluvčí Pavel Šoba.
Kvůli velkým obavám o seniorčino zdraví se strážníci odvážně spustili na balkon jejího bytu ze střechy osmipatrového panelového domu. Balkonovými dveřmi poté pronikli do příbytku a v pokoji nalezli na zemi ležící seniorku. Byla vyčerpaná a třásla se zimou, a tak jí hlídka poskytla přirývku. „Kromě toho si stěžovala na bolesti hlavy a kvůli bolesti levé nohy nebyla schopna bez pomoci vstát. Přivolaní zdravotníci si ženu převzali do péče a po prvotním ošetření ji převezli sanitkou do nemocnice," řekl k záchraně Šoba.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Systém tísňového volání je určen seniorům a osobám se zdravotním postižením, zejména osaměle žijícím. Hlavním cílem je zvýšení bezpečnosti těchto osob a snížení jejich obav, že v případě zdravotní indispozice či kolapsu nedosáhnou na telefon a nedovolají se pomoci.
Občan obdrží SOS tlačítko (zapůjčení je zdarma), prostřednictvím kterého se v případě ohrožení života či zdraví spojí s dispečinkem tísňového volání, který zajistí adekvátní zásah - kontaktováním rodinného příslušníka či sousedů (např. při pádu na zem a neschopnosti vstát) nebo vysláním záchranné služby, popř. policie.
SOS tlačítko je uzpůsobeno tak, aby ho bylo možné nosit u sebe, zavěšené na krku, připnuté na kalhoty nebo upevněné na ruce. Ke spojení s dispečinkem stačí stisknutí tlačítka. SOS tlačítko má také pádový senzor, který při pádu uživatele automaticky přivolá pomoc.
Nespornou výhodou je GPS lokalizace, která se při spuštění alarmu automaticky aktivuje, tzn. tlačítko funguje i mimo samotné obydlí uživatele, a to nejen v Brně, ale prakticky po celé ČR.
Kdo může SOS tlačítko získat?
SOS tlačítko je určeno občanům města Brna:
- seniorům ve věku od 65 let,
- zdravotně postiženým občanům starším 18 let, kteří jsou držiteli průkazu pro osoby se zdravotním postižením.
Komu není možné systém tísňového volání poskytnout
- dětem a mladistvým do 18 let,
- osobám se smyslovým postižením (neslyšící, hluchoněmí), které nejsou schopny oboustranné hlasové komunikace,
- osobám, které nejsou vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopny pochopit funkci a význam systému a z důvodu postižení motorických funkcí nezvládnou obsluhu SOS tlačítka.
Kde SOS tlačítko získat?
Nejprve je třeba vyplnit a podat žádost na kontaktní pracoviště (viz níže). Formulář uživatel obdrží na místě nebo si jej může stáhnout a vytisknout z webových stránek www.css.brno.cz. Na základě podané žádosti bude zájemce kontaktovat pracovník Odboru sociální péče MMB nebo Centra sociálních služeb k provedení místního šetření za účelem doplnění informací, které jsou důležité pro bezpečné a odborné poskytování systému „tísňového volání“.
Kolik to všechno bude občana stát?
Úhrada činí 150,- Kč/měsíc.
Kontaktní údaje:
Místem pro podání žádosti o vydání SOS tlačítka a zároveň místo, kde obdržíte veškeré informace je
Odbor sociální péče MMB (Socio-info point), Koliště 19, Brno 601 67.
pondělí a středa 8:00 – 17:00
úterý a čtvrtek 8:00 – 14:00
pátek 8:00 – 12:00
Tel.: 800 140 800
E-mail: sip@brno.cz
Instalaci tlačítka provádí pověření zaměstnanci Centra sociálních služeb, příspěvkové organizace:
paní Milada Trčková - vedoucí Systému tísňového volání - tel. 778 880 065
pan Ing. Pavel Vanini - technický pracovník - tel. 773 749 975
V případě technické závady nebo vrácení tlačítka kontakt:
778 880 065 paní Milada Trčková, Masná 134/3b, Brno