Vědci z Brna zkoumají, jestli by lidem s rakovinou mohla od depresí a úzkostí pomoct psychedelická terapie. Až 40 procent onkologických pacientů trápí duševní obtíže, ale běžné léky u nich často nezabírají. Pacienti za dohledu terapeutů, kteří s nimi budou několik hodin pracovat, dostanou látku z lysohlávek nebo ketamin. Výzkumníci nyní hledají 60 dobrovolníků.
Odborníci z brněnského Masarykova onkologického ústavu spustili novou studii, ve které se zaměří na léčbu deprese a úzkostí. Chtějí pacientům s rakovinou od duševních obtíží ulevit pomocí psychedelik, protože například antidepresiva u nich často nezabírají.
V Česku se momentálně žije více než 600 tisíc lidí, kteří mají osobní zkušenost s nějakým typem onkologického onemocnění. S úzkostí nebo depresí se podle zahraničních studií potýká až 40 procent z nich. Vědci nyní hledají dobrovolníky, kteří by léčbu psychedeliky chtěli podstoupit. Místo mají pro 60 zájemců, musí být ve věku 18 až 75 let
Lékaři při psychedeliky asistované psychoterapii pacientům podají buď ketamin nebo psilocybin, což je látka z lysohlávek. V brněnském ústavu pro tuto terapii zřídili speciální místnost, která má působit klidným dojmem. Důležitá je také hudba. Sezení po podání látky trvá 6 až 8 hodin, s pacientem jsou v pokoji dva terapeuté, nikdo další tam vstupovat nemůže.
Úterý, 27. února 2024, 07:00
Výskyt nádorových onemocnění mezi dospívajícími a mladými dospělými postupně narůstá, přibližně asi o procento ročně. Informovali o tom lékaři z Masarykova onkologického ústavu na Žlutém kopci. Uvedli, že největší důraz je u této věkové skupiny...
„Tomu předchází důkladná příprava a je to následováno několika psychoterapeutickými sezeními, které integrují prožitky z podání psychedelika do konkrétní životní situace pacienta,“ popsal proces hlavní lékař studie Ondřej Sláma.
Psychedeliky navozený stav může účastníkovi umožnit nahlédnout na vlastní situaci z nové perspektivy a přinést vhledy a prožitky, které mohou být zdrojem pro zlepšení psychického stavu. „Teď po půl roce mám pocit, že jsem na tom výrazně lépe. Cítím velkou úlevu na duši i v srdci. Jako bych z duše vysypala hromadu kamení, která mě tam tížila. Začala jsem líp spát. Cítím to tak, jako bych se narovnala, nějak stoupla moje sebedůvěra. Dokážu chodit do práce a koukat se všem do očí s hrdostí,“ popsala jedna z pacientek, která již terapii podstoupila.
Sobota, 11. ledna 2025, 11:00
Masarykův onkologický ústav v Brně slaví 90 let od svého založení a nadále patří k předním institucím v léčbě rakoviny. Díky robotickým operacím, precizní onkologii a novým metodám jako teranostika posouvá hranice moderní medicíny. Současně...
Právě lidé, kteří se potýkají s onkologickým onemocněním, čelí často největší krizi svého života. „Přítomnost život ohrožující nemoci se většinou propisuje do lidské psychiky v každodenní realitě, ať už je člověk v kterékoli fázi nemoci, včetně fáze odeznění příznaků a pravidelného docházení na kontroly. Přáli bychom našim pacientům, aby jim tato terapie pomohla najít novou životní perspektivu i vztah k nemoci a v konečném důsledku snížila celkovou míru stresu. Cílem je přispět ke zvýšení jejich kvality života,” zakončil klinický psycholog a terapeut Leoš Ševčík.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
To je skvělé! Slyšela jsem, že to vědci zkoumají a přináší to zpoustu skvělých výsledků.