Počasí dnes0 °C, zítra-0,8 °C
Sobota 11. ledna 2025  |  Svátek má Bohdana
Bez reklam

Masarykův onkologický ústav v Brně slaví 90 let. K posunu léčby rakoviny tam přispělo operování s roboty

Masarykův onkologický ústav v Brně slaví 90 let od svého založení a nadále patří k předním institucím v léčbě rakoviny. Díky robotickým operacím, precizní onkologii a novým metodám jako teranostika posouvá hranice moderní medicíny. Současně rozšiřuje své prostory a plánuje otevřít nová centra zaměřená na prevenci i podpůrnou péči.

K výraznému posunu v léčbě rakoviny přispělo v brněnském Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) zejména používání robotů při operacích, přesnější ozařovací přístroje i šetrnější chemoterapie. Rozvoj léčebných metod souvisel s rozšířením prostor ústavu, jenž je nejdynamičtější v posledních 30 letech a stále pokračuje. V současnosti vzniká na Žlutém kopci Centrum onkologické prevence a Centrum inovativní a podpůrné péče. Do budoucna je v plánu postavit i Centrum teranostiky zaměřené na tzv. nukleární medicínu využívající radioaktivní látky. Novinářům to řekl ředitel ústavu Marek Svoboda.

MOÚ otevřel pod názvem Masarykova léčebna Dům útěchy v Brně před 90 lety, 13. ledna 1935. „Hnací myšlenkou při založení byla víra v to, že pravým klíčem pro léčbu rakoviny je výzkum. V 70. letech se pak významně rozvíjí chemoterapie a na konci 90. let se objevila první cílená léčba, uvedl Svoboda. Ta se zaměřuje především na nádorové buňky, což ji odlišuje od standardní chemoterapie, která necíleně poškozuje DNA nádorových buněk, ale současně i těch zdravých. Podobným pokrokem byly nové ozařovací přístroje, které nádor dokázaly přesněji zaměřit. „Dokonalé přístroje byly v MOÚ od 90. let,“ dodal Svoboda.

Onkologové z Brna sepsali pro praktické lékaře návod, jak postupovat při léčbě lidí s rakovinou

Masarykův onkologický ústav v Brně vytvořil návod pro efektivní léčbu pacientů s rakovinou, určený praktickým lékařům a ambulantním specialistům. Brožura obsahuje pokyny pro diagnostiku, přesměrování pacientů a kontakty na specializovaná pracoviště....

Důležitým milníkem byl podle něj i konec 70. let, kdy MOÚ vstoupil do Organizace evropských onkologických ústavů (OECI) a odborníci tak mohli sdílet vědomosti i s kolegy ze zahraničí. V 80. letech také ústav ve spolupráci s farmaceutickou společností Lachema pracoval na vývoji nových cytostatik, kterými zásobovala socialistické i západní země.

V roce 1990 se rozhodlo o výstavbě nového pavilonu na volném pozemku naproti původní budově ústavu. Následovaly další úpravy a výstavby nových pavilonů, což umožnilo zvýšit kapacitu pacientů. Dál se také zdokonalovaly léčebné metody. V posledních letech se například stále více prosazují robotické systémy. „Umožňují provádět radikální a přitom k okolním tkáním šetrné výkony, které zvyšují šanci na rychlé uzdravení s menšími nežádoucími účinky. Letos provedeme dvoutisící operaci robotem a plánujeme pořídit druhý systém, jenž vyčleníme pro pacienty s nádory prostaty a ledvin,“ poznamenal Svoboda.

Onkologický ústav v Brně pořídil magnetickou rezonanci. Poslouží k plánování radioterapií

Nové pracoviště magnetické rezonance, které slouží pro plánování radioterapií, od léta plně funguje v brněnském Masarykově onkologickém ústavu. Léčba zářením je díky tomu cílenější, neboť některé nádory a okolní tkáně jsou lépe zobrazitelné právě...

Dalším trendem je precizní onkologie, kdy odborníci s pomocí genetických analýz identifikují v nádoru jednotlivce místa, která cíleně zasáhnou protinádorovými léky. „Připravujeme tak léčbu šitou na míru. Trend bude nabývat na významu, například v oblasti teranostiky. To je individuální přístup k diagnostice a léčbě nádoru pacienta pomocí radionuklidů. V současnosti máme připravený projekt nové budovy, kde bude radionuklidy vyrábět tzv. cyklotron. Bohužel na tuto investici za 700 milionů korun stále nemáme peníze. Než se nám je podaří získat, připravili jsme kontejnerovou teranostickou jednotku, kde budeme ve velmi omezené míře látky pacientům aplikovat,“ řekl ředitel.

Zdůraznil, že součástí úspěchu v léčbě je i rozvoj podpůrné péče a prevence. Tyto oblasti MOÚ posílí po otevření dvou nových center příští rok na jaře. Kromě jiného nabídnou vzdělávání pacientů a jejich blízkých i další možnosti výzkumu.

V Brně léčí rakovinu už téměř devadesát let. Onkologický ústav se rozroste o dvě nové budovy

Masarykův onkologický ústav se do dvou let rozšíří o dva nové pavilony. V areálu na Žlutém kopci vyroste Centrum onkologické prevence a Centrum inovativní a podpůrné péče dohromady za miliardu korun. Díky pracovištím zdravotnické zařízení, které se...

V současnosti ambulancemi MOÚ ročně projde kolem půl milionu lidí, hospitalizováno bylo ke konci uplynulého roku téměř 8500 pacientů, ústav má 220 lůžek. Ročně je zde provedeno více než 5000 operací a ústav zaměstnává přes 1100 lidí. Právě personální zajištění patří podle Svobody mezi hlavní výzvy. Podobně jako v jiných zdravotnických zařízeních chybí i v onkologickém ústavu sestry. Kromě toho jej trápí také nedostatek radiologických asistentů.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MOÚ

Štítky zdraví, nemocnice, Brno, onkologie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Masarykův onkologický ústav v Brně slaví 90 let. K posunu léčby rakoviny tam přispělo operování s roboty  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.