Masarykův onkologický ústav v Brně vytvořil návod pro efektivní léčbu pacientů s rakovinou, určený praktickým lékařům a ambulantním specialistům. Brožura obsahuje pokyny pro diagnostiku, přesměrování pacientů a kontakty na specializovaná pracoviště. Cílem je zlepšit spolupráci mezi lékaři a zefektivnit péči o onkologické pacienty v regionu.
Masarykův onkologický ústav v Brně sestavil podrobný návod jak postupovat při léčbě pacientů s rakovinou, aby byla co nejrychlejší a nejefektivnější. Je určen praktickým lékařům a ambulančním specialistům. Jeho součástí jsou například instrukce, kam přesměrovat pacienty při různých scénářích a seznam potřebných kontaktů na specializovaná pracoviště. Brožuru s návodem v uplynulém týdnu obdrželi všichni praktici v kraji. Novinářům to ve středu řekl ředitel ústavu Marek Svoboda.
Dokument má urychlit diagnostiku onemocnění, vzájemné konzultace mezi doktory a předávání onkologických pacientů v regionu. „Současně má sloužit jako praktický průvodce, pokrývající celou onkologickou problematiku, včetně prevence, genetiky nádorů nebo paliativní léčby,“ uvedl Svoboda.
Praktici a ambulantní specialisté jsou většinou první, kdo odhalí u pacienta známky onkologického problému nebo vyhodnotí, že byl měl člověk absolvovat preventivní vyšetření. „Těchto pacientů stále přibývá a stará se o ně celá řada různých specialistů. Není jednoduché léčbu správně a efektivně zorganizovat,“ poznamenal Svoboda. Pacient by díky návodu neměl bloudit systémem.
Úterý, 24. září 2024, 16:00
Zhoubných nádorů slinivky břišní v tuzemsku přibývá. Za posledních třicet let je to nárůst o šedesát procent. O podobné číslo vzrostla i úmrtnost, neboť onemocnění je zprvu bezpříznakové a lékaři jej odhalí až v pozdním stadiu. Na prevenci i léčbu...
Lepší spolupráci si od projektu slibuje také Ivo Procházka, předseda jihomoravského Sdružení praktických lékařů. „Častým problémem je komunikace mezi praktiky a onkology, potřebná dokumentace už se k nim často nedostane,“ míní.
Podle zástupkyně organizace Hlas onkologických pacientů Michaely Tůmové je v Jihomoravském kraji spolupráce mezi praktiky a onkology na vyšší úrovni než v jiných krajích. „Samozřejmě by bylo ideální, pokud by podobná iniciativa vznikla i v dalších regionech. Záleží to ale přímo na jednotlivých onkologických centrech,“ dodal Igor Kiss, předseda České onkologické společnosti ČLS JEP.
Všichni praktici v Jihomoravském kraji nyní brožuru mají v tištěné i elektronické podobě. V nejbližších týdnech by ji měli dostat i ambulantní specialisté. Dohromady se jedná o více než tisíc míst.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.