Lidem, kteří trpí zánětem střev, pomáhají odborníci v Brně takzvanou fekální bakterioterapií. Léčba, jež je v poslední době na vzestupu, zahrnuje transplantaci střevní mikroflóry. K metodě využívají lékaři zejména stolici darovanou příbuznými pacienta.
Léčebné metodě se lékaři z Fakultní nemocnice v Brně (FN Brno) věnují již od roku 2010. Zatímco u jiných chorob, jako je syndrom dráždivého tračníků, metabolický syndrom či Alzheimerova nemoc, jde stále o experimentální léčbu, v případě zánětu střeva se postup odvíjí od jednoznačného výsledku klinických studií.
Lidé, kteří trpí obtížemi kvůli bakterii Clostridium difficile, si stěžují na průjmy, zácpu i dlouhé bolesti břicha. Fekální bakterioterapie jim pomáhá s obnovením diverzity střevní mikroflóry a zabraňuje návratu nepříjemného onemocnění zvaného rekurentní enterokolitida.
Při moderním zákroku, který se v brněnské nemocnici opakuje asi čtyřicetkrát ročně, se do střev aplikuje suspenze vyrobená ze stolice. Tu většinou darují dospělí příbuzní pacientů. Nejčastěji jde o dospělé děti nebo vnoučata.
„Do budoucna se očekává podávání pacientům v podobě enterosolventních kapslí obsahujících adekvátně upravenou suspenzi vyrobenou ze stolice mnoha podrobně vyšetřených dárců. Alternativní metody v rámci sekundární prevence rekurencí klostridiové kolitidy jsou velmi omezené,“ vysvětlil lékař Kliniky infekčních chorob FN Brno Roman Stebel s tím, že v zahraničí se proti onemocnění využívá protilátka, jejíž nevýhodou je vysoká cena.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.